Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #banka #developerka #mieszkanie

@mickpl zdążył usunąć post nim odpowiedziałem więc napiszę tutaj.
Mickpl wrzucił kilka nagłówków internetowych śmieci jak wp, Interia i inne podobne branżowe tytuły, które głoszą bańkę, spadek cen itd

Jako że trochę się interesuje bo może chciałbym kupić mogę powiedzieć jakie są aktualne ceny we wro. Np. Dla inwestycji incepti na gaju mieszkania 70 metrowe po 9.5k za metr, mieszkania 30 metrowe po 11k za metr.
Mickpl pewnie by powiedział, że wszystkie wolne. Otóż nie, praktycznie 90% wyprzedane.

Nie wiem czy kontaktujesz się z developerami, sprawdzasz ceny, czy tylko czytasz nagłówki ale ceny prawie nie drgnęły we Wrocławiu, a mieszkania dalej posprzedawane xD
  • 35
@93michu93: ta inwestycję incepti jako przykład podałem. Można też sprawdzić tam przy nadodrzu, koło niebieskiego mostu (zapomnailem nazwy) albo przy armii krajowej ale jakiekolwiek inne ale w mieście, a nie jakieś lipa mieszczańska za psim polem (tam może spadło, nie wiem, tam nie sprawdzam). Ceny praktycznie nie drgnęły, mieszkania dalej posprzedawane jak jest dziura w ziemi
@93michu93: @mickpl: Może stwórzcie jakiś wspólny wątek do tego? To że jeden gościu którego połowa mirko ma czarnej usunął swój wątek nie znaczy że potrzebny jest nowy, wręcz odwrotnie bo jest 100 starych i nowe pojawiają się codziennie. 90% ludzi pod #mieszkanie obchodzi wykończeniówka, aranżacje, AGD, mamy już mieszkania do mieszkania i w dupie mamy te wasze wojenki, gdybania i przekomarzanie się jak dzieci co było, co będzie, wróżenie z
@93michu93: ale rozumiesz, że rynek nieruchomości #!$%@? dość duża 'bezwładność'? Ludzie 'inwestują' w dziurę w ziemi na której nieruchomość ma dopiero zostać wybudowana w 2-3 lata.

Problem jest z nowymi inwestycjami które miałyby zostać oddane do użytku za 2-3 lata.
Problem jest z nowymi inwestycjami które miałyby zostać oddane do użytku za 2-3 lata.


@nappy: no tak, ale możecie podać mi jakiś przykład z #wroclaw albo #ostrowwielkopolski gdzie inwestycje aktualne mają normalne ceny i są jakieś mieszkania do kupienia, a nie tylko 10% wolnych w inwestycji.

Cały czas piszecie, że developerka się zawala, że jest tragedia, że mieszkania tanieją - ale gdzie to tanieje? Mogę jakiś przykład poprosić z dwóch wyżej
No wiadomo, dokładnie tak działa gospodarka ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@mickpl: ale dlaczego cały czas na takim wysokim levelu musimy dyskutować. Możesz podać nieruchomości we Wro albo Ostrów Wielkopolski z normalną cena i wolnymi mieszkaniami?
@93michu93: developerka jest bezpośrednio powiązana z dostępem do kredytów. O ile małe mieszkania (kawalerki) są jeszcze w zasięgu do kupienia za $$, to te większe już niebardzo. Zobacz jak wyglądają aktualne minimalne dochody żeby dostać 500k vs. jak wyglądały 3 lata temu. Do tego dodaj inflacje + stopy.

Problem polega na tym, że sam koszt budowy nieruchomości również wzrósł. A developerzy nie chcą zmniejszać swoich zysków więc ceny są jakie są.
@nappy: Też danych nie ma. Mainstream skupia się na paru największych deweloperach, którzy mogą sobie np wyemitować obligi, a pomija setki małych deweloperów, którzy działają w każdym większym mieście i są w tym momencie w ciemnej d.
pewnie tak bedzie, kto to wie!? Miej swoj rozum i mysl samodzielnie a nie wkurzaj sie ze ktos w internecie napisal ze ceny beda spadac a nie spadaja. A jak nie to go odstaw


@posepny1: przestrzegam po prostu innych Mirasow, zeby przy swiatecznym stole nie opowiadali, ze teraz mieszkania to za darmo chodza

Zobacz jak wyglądają aktualne minimalne dochody żeby dostać 500k vs. jak wyglądały 3 lata temu. Do tego dodaj
pomija setki małych deweloperów, którzy działają w każdym większym mieście i są w tym momencie w ciemnej d.


@mickpl: ten jest na przyklad maly:
https://olsztynska.cr-deweloper.pl/

no ale jakos problemow nie widac, ceny z dupy - mieszkania sprzedane.

Dlaczego caly czas na takim high level piszesz, podaj przyklady developerow, ktorzy bankrutuja, ktorzy sprzedaja mieszkania za pol ceny itd. Zejdzmy na troche nizszy poziom
@93michu93: A skąd mam wiedzieć w którym dokładnie momencie będzie załamanie XD W Irlandii to było tak, że do któregoś tam miesiąca ceny rosły jak głupie, a w pewnym momencie w ciągu jednego kwartału ceny gruchneły o 20% i padły setki firm deweloperskich i budowlanych.
A skąd mam wiedzieć w którym dokładnie momencie będzie załamanie XD


@mickpl: no tego nikt nie wie ale jesli wrzucasz info, ze ceny spadly to prosze o przyklady.

Wlasnie tutaj jest roznica miedzy nami bo ja patrze na konkretne inwestycje, a ty patrzysz na statystyki pokazujace, ze w przyszlosci (nie wiadomo jak odleglej) moze byc zle ale nie musi bo w sumie panstwo moze pomoc, moze jednak inflacja spadnie przez co
zupelnie cos odwrotnego robisz w tym wpisie


@posepny1: chyba nie rozumiem. Tak jak napisalem wyzej, tyle sie na wypoku naczytalem o spadkach cen u developerow, ze pomyslalem, ze moze by cos poszukac/kupic bo moje aktualne mieszkanie jest troche male. No i jak zaczalem sie interesowac to wyszlo, ze zadne ceny nie spadly, a mieszkania wykupione nawet po tych cenach z dupy
@93michu93: masz trochę nierealne oczekiwania (tak jakbyś nie brał pod uwagę faktu, że inflacja w ciągu 3 lat wywaliła z 3% na ~18%). To jest raczej mało prawdopodobne, że nieruchomości polecą o kilkadziesiąt % chyba, że załamie się cały rynek deweloperski (co wcale nie jest nieprawdopodobne, ale odbije się to bardzo mocno na całej gospodarce i efekty takiego stanu rzeczy są bardzo trudne do przewidzenia).

Za poprawne uznałbym twierdzenie, że