Wpis z mikrobloga

Samochód stał dwa dni. Przed jazdą dzisiaj robię pomiar oleju - wychodzi prawie na MIN. Dolewam trochę i za 20 minut ponownie wykonuję pomiar oleju - jest między MIN a MAX. Jadę do sklepu około 10 km w dwie strony. Jak wróciłem odczekałem godzinę i zrobiłem ponowny pomiar - poziom oleju na MAX. Jak to możliwe ?
#motoryzacja #samochody
  • 18
@Kamishimi: Albo masz tak stary olej ze w nocy zgestnial gdzies na gorze silnika i jak sie potem rozgrzal to zcieknal do miski albo silnik zasysa z ukladu chlodzenia :D
@Kamishimi: A kolor ma normalny czy taki lekko brazowy jak kawa z mlekiem, jak ma dziwny kolor i konsystencje to pewnie cos zasysa. Nie panikuj obserwuj po paru dniach zobaczysz, teraz nocami jest zimno moze przez to.
@Kamishimi: Toyota ma jakiś tam system dopalania czy coś, który dotryskuje dodatkową wachę aby na jakiś czas podnieść temperaturę spalin. Nie znam szczegółów, ale słyszałem, że ta wacha się przedostaje do oliwy i tak się dzieje, ale to raczej nie wzrosłoby z połówki do maxa po krótkiej jeździe.
@Kamishimi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wsp%C3%B3%C5%82czynnik_rozszerzalno%C5%9Bci

Każdy materiał pod wpływem ciepła się roszerza. Dzieje się tak z olejem ale także z metalowymi elementami silnika. To jaki powinien być poziom oleju w silniku jest ustalane przy uwzględnieniu optymalnej temperatury pracy silnika (około 90-100 stopni Celsjusza dla większości silników spalinowych). Jest ona regulowana przez termostat i cały układ chłodzenia.
@In_bocca_al_lupo: Poziom oleju powinno się sprawdzać przez sposób podany w instrukcji pojazdu. W niektórych autach się sprawdza na zimnym, w innych na ciepłym różnie to bywa. Silniki są wykonane z różnych stopów i mają różne pojemności oleju.