Wpis z mikrobloga

#noze #edc #nozeboners #ostrzenie #ostrzenienozy

Dwa przemyślenia na dziś:
- nóż za 20zł też może być zajebistym narzędziem na lata
- skuteczna i wygodna ostrzałka istnieje, działa cuda (:P) i kosztuje około 60zł

Mój najbardziej używany i niszczony nóż ma blisko 15 lat - może nie imponujące, ale zżyłem się mentalnie z nim. To scyzoryk Jobi PROFI, który teraz kosztuje jakieś 20zł na allegro (nowy! wciąż je robią). Przeszedł sporo przygód kulinarnych, umęczonych patyków, wbijania gwoździ drewnianą rękojeścią (#!$%@? mać, Marcin!) konkursów wbijania w ziemię, wycinania taśm klejących (to jest okrutne dla ostrzy, łatwo tak #!$%@?ć nożyczki) i wiele lat mojego nieudolnego ostrzenia :) Przez lata to było moje jedyne narzędzie np. na studiach gdzie robił za wszystko od noża do masła po śrubokręt.

Wciąż jest cały a dziś mega dobrze zareagował na (wreszcie) porządne ostrzenie i tnie jak #!$%@? :)

Ostrzałka to Victorinox 4.3323 (dual knife sharpener). Raczej nie ma w niej nic niesamowitego, ale jest mała i zajebiście wygodna. Po prostu siadł mi sposób ostrzenia nią i pierwszy raz zatrybiłem o co chodzi. Spokojne, dokładne ruchy, trochę czasu jednym i drugim narzędziem, potem honing (jak to się po polsku nazywa? szukałem i nie znalazłem) na skórzanym pasie i ... ideał. A jeszcze jest mała i zamykana w formie "długopisu". Da się tym spokojnie ostrzyć dość duże noże kuchenne bez wielkiego kombinowania.

Teraz to nagle jest dla mnie łatwe i oczywiste - późno załapałem :D

  • 5
@dwa_koty_kastrowane: ucz mnie proszę! :)
Ni hu ja mi się to nie zgadza z prawie wszystkim co o niej widziałem/czytałem. Na serio ludzie takie pierdoły opowiadają na youtube, że się w pale nie mieści. "rób tak 3 minuty" a potem pokazują na kartce papieru że rwie papier jak przed ostrzeniem... głupieję przy tym.

Ja robiłem - najpierw to narzędzie do ostrzenia w kształcie V. Cisnąłem delikatnie do uczucia jakbym sunął po
@NDSS: tylko to nie jest tak że polecam ten konkretny nóż :) Dla mnie jest zajebisty, ale raczej chodziło mi o to jak wiele da się wycisnąć z prostego i taniego sprzętu i też mieć z tego fun :>