Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Zgodnie z rekomendacjami na #inwestomat zakładam konto #ike w #bos (#bossa w złotówkach) i dwa konta brokerskie w #xtb i #firstrade (wpłaty w dolarach, dwa na wypadek upadku jednej platformy).

1. Stawiam pierwsze kroki w inwestowaniu - czy samo założenie kont bez wpłat wiąże się z jakimiś zobowiązaniami i ryzykami, czy mogę być spokojny?

2. Mam ograniczoną wiedzę i muszę się doedukować (dzięki za wskazówki @radekr), ale globalny rynek zaczął już odbijać i dlatego nie chcę czekać kilku miesięcy - planuję zainwestować ostrożnie, w globalne ETFy. Czy mogę coś spaprać przy ich zakupie, czy to kwestia kilku kliknięć i mogę trzymać to spokojnie przez 10 lat, dokupując co miesiąc?

3. W jakie globalne #etf (mogą się powtarzać) zainwestować przez:

a) IKE BOSSA,
b) XTB,
c) Firstrade?

Słyszałem dobre opinie o VWCE (BOŚ), VWRA (XTB), IWDA i VSWIX, a także VHYL. Niektórzy też polecają FTSE All-World lub MSCI World+MSCI Emerging Markets.

#pytanie #inwestowanie #inwestycje #fundusz #fundusze #finanse #gielda #akcje #ekonomia

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63754e2d3b9369737a5f499e
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: LeVentLeCri
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Zgodnie z rekomendacjami na #inwest...

źródło: comment_1668634252Xfip3WfgwZIn7JALEtJ7JE.jpg

Pobierz
  • 10
@AnonimoweMirkoWyznania:

Jak chcesz na DM i EM to weź sobie ACWI(ISAC:LON na xtb) i elo

also ogarnij sobie jak działa buy limit bo ja przy pierwszych zakupach nie ogarnąłem i ustawiłem nie o grosz/cent powyżej/poniżej ceny rynkowej tylko o pół dolara i pomimo że rośnie to od miesiąca jestem stratny na IKE(więcej niż różnica jaka wynika z kursu euro) xD

arkusz inwestomata też sobie ogarnij
@AnonimoweMirkoWyznania:

1) W przypadku BOSSA'y chyba nie, ale kojarzę, że kiedyś na XTB było tak, że jak nie masz żadnej otwartej pozycji przez rok, ani nic na tym koncie nie robisz, to Ci pobierają jakąś opłatę za aktywne konto, ale nieużywane. Do zweryfikowania, bo nie jestem pewien.

2) Sam zakup ETF to tylko kilka kliknięć. Co do dokupowania co miesiąc to zależy od Twoich miesięcznych kwot. Jeśli będą niskie, to rozłóż
@AnonimoweMirkoWyznania: 1. Na XTB nie. Nie wiem za dużo o firsttrade, bo mnie to konto nie interesowało, ale Inwestomat zrobił o nim oddzielny artykuł. Obczej sobie: https://inwestomat.eu/recenzja-firstrade/

2. No np.:
- na XTB jeśli kupisz ETF notowany w innej walucie niż masz konto to dostajesz w twarz przewalutowaniem 0,5% w momencie zakupu i 0,5% w momencie sprzedaży. Dlatego lepiej kupować w walucie konta, które masz (a na XTB możesz mieć wiele
@AnonimoweMirkoWyznania: A, obowiązek podatkowy powstaje w momencie jak zyskasz hajs przez sprzedaż/dywidendę. Czyli jak kupisz sobie ETF dywidendowy i nawet go nie sprzedasz, ale dostaniesz dywidendy to potem z tych dywidend będziesz musiał rozliczyć podatek. Jeśli zrobisz to teraz to być może już w najbliższym picie, bo załapiesz się przed końcem roku. Nie wiem czy chcesz to ogarniać już teraz. Dlatego imho lepiej doczytać i/lub kupić ETF akumulujący ew. dywidendy (jest
@ZiobroTyPrzestan:

kiedyś na XTB było tak, że jak nie masz żadnej otwartej pozycji przez rok, ani nic na tym koncie nie robisz, to Ci pobierają jakąś opłatę za aktywne konto, ale nieużywane


Z tego co kojarzę to tak jest, no ale jeśli nic nie masz na koncie to nie mają z czego zabrać i wtedy nie zabierają (nie wiem na pewno, tak bym zgadywał, bo tak zwykle to działa).

Prawdopodobnie jeśli
@radekr: > Warto zaznaczyć, że na XTB nie ma prowizji za zakup, więc można kupować i za najmniej ile się da (cena jednej jednostki ETFa).

Tak, na XTB warto kupować co miesiąc. Mój komentarz głównie skupiał się na koncie IKE w BOSSA'ie, ponieważ zakładam, że to ten portfel będzie tym głównym do inwestowania długoterminowego w zdywersyfikowany rynek akcji. Jeśli OP chce kupować na XTB co miesiąc, a następnie sprzedawać raz na
@AnonimoweMirkoWyznania

Łap listę:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1-4fo3txGNMK8OyIzdYqGilrcmGb81VHDtT0BVLD5BMY/edit

Nie mieszaj ETF na MSCI i FTSE, bo ich ekspozycja nie jest taka sama.

W obecnej sytuacji warto też zastanowić się nad jakimś ETF na Dow Johnes, np. CIND.UK. W odniesieniu do złotego nie wygląda jakoś najgorzej w tym roku. Wynika to z tego, że skupia w sobie spółki przemysłowe typu value, które z reguły radzą sobie lepiej podczas wysokiej inflacji i stóp procentowych.

Obserwując amerykański rynek w