Wpis z mikrobloga

mogę Cześć mam pytanie czy zigbee działa lepiej i mogę osiągnąć coś podobnego jak żarówki wifi gosound ?

Chcę aby po godzinie 16 wybrane żarówki świeciły na czerwono w momencie gdy normalnie włącznikiem włączam światło.Dodatkowo super by było gdyby był też do tego pilot,żeby na przykład jak przyjdą goście zmienić kolor na biały.

Kupiłem ostatnio żarówki wifi gosund ale nie jestem zadowolony bo gubią sygnał i nie działają smart akcje.Ciągle dostaje błąd,że urządzenie jest offline i muszę ręcznie sterować z apki.

#inteligentnydom
#zigbee
#gosund
  • 15
@dran2: normalnym włącznikiem światła żeby zapalić żyrandol mam podizelony na 2 przyciski i każdy zapal 3 żarówki. W momencie włączenia jednego tego przycisku chcę żeby 3 żarówki po 17 świeciły na czerwono.Rozumiem że muszę kupić 3 żarówk RGB zigbee i do tego bramkę zigbee.Tylko czy to chodzi stabilniej niż te wifi ?
@smalczyk1: Jak będziesz je włączał i wyłączał to nie. Żarówki wifi, zigbee czy cokolwiek aby miały sens muszą być zasilone cały czas. To co musisz zrobić to zewrzeć je w puszce na stałe i sterować ich stanem smartwłącznikiem, ew. starym włącznikiem ze schowanym pod nim smartprzekaźnikiem czytającym jego stan i przekazującym go do żarówek. Wtedy w HA możesz sobie ustawić aby robiły na włącznik co chcesz w zależności od czego chcesz.
@dran2: Ok to ważna informacja nie wiedziałem o tym przekaźniku .Czy zigbbe lepiej będzie działo ?Bo te wifi nawet jak miałem włączone to nie udawało mi się zrobić smart akcji dostawałem failed i że device offine. Działo tylko jak ręcznie z apki wyklinałem.Tylko,że w apce Tuya widziałem możliwość stworzenia akcji typu jeżeli żarówka jest włącząn/wyłączona to zrób coś np zmień kolor lub wyłącz w drugim pokoju.

Czyli do zigbee potrzebuje żarówki
żarówki zigbee


@smalczyk1: IKEA albo HUE.

przekażnika w kontakcie


@smalczyk1: RTXy są ok. HUE robi takie na baterie, fajne jak nie masz zasilania w puszkach ale droższe i nie umieją sterować "głupimi" żarówkami.

bramki zigbee


@smalczyk1: Ja mam #homeassistant i conbee i Z2M. Jak bardzo lubisz TUYA to też jakąś bramkę znajdziesz, ale musisz sobie już sam poszukać co jest z nią kompatybilne bo bardzo różnie z tym zigbee
@smalczyk1 Może są jakieś żarówki z harmonogramem które będą wiedziały jak się włączyć po restarcie zasilania w różny sposób zależnie od godziny, nie wiem.
@dran2: ok dzięki za wyjaśnienia i poświęcony czas .( )To wydaje m się że najtaniej najszybciej zrobię jak kupie 3 czerwone żarówki i wkręcę je do żyrandola i pod jednym przyciskiem będę miał 3 białe a pod drugim 3 czerwone
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@smalczyk1: w twoim przypadku nie ma znaczenia czy żarówka jest po wifi czy zigbee, bo problem jest gdzie indziej. Odcinasz żarówkę włącznikiem to zabierasz zasilanie modułowi wifi, a ten po podaniu zasilania wstaje dobre kilkanaście sekund. Do tego brak zasilania żarówki to brak możliwości sterowania przez aplikację. Żarówka musi być zasilana cały czas, a włącznik ma sterować tylko modułem, który przekaże żarówce informację o włączeniu. To czy ta informacja pójdzie po
@Xargo1: To jak oni używają tych gosund po wifi. Mają włączone cały czas ale ustawiają jakąś akcje żeby się sama przygaszała moc świecenia na 1% w danych godzinach?Lub mają przekaźnik pod przełącznikiem światła albo specjalny przełącznik coś jak Przełącznik 1 kanał ZigBee 3.0 Biały Seria EM TUYA ?

Tak jak pisałem nawet jak miałem włączone światło dłuższy czas akcja się nie wykonała na przykład kazałem o danej godzinie wyłączyć światło.Także dostałem
@smalczyk1 w środku żarówki jest mikrokontroler, który steruje całością. Dla niego nie ma problemu ustawienie jasności na 0, czyli odcięcie zasilania, ale tylko na część świecącą. Elektronika mysi być cały czas zasilana, chociażby po to żebyś mógł odpalić światło z aplikacji. A to, że żarówka nie zgasła wg harmonogramu to inna rzecz, może faktycznie problem z zasięgiem wifi - ale to wymaga przeanalizowania. Zigbee mogło by pomóc, ale jeżeli były by inne