Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Po katastrofie FTX i wizjach dystopijnej przyszłości, w której kontrolują nas olbrzymie korporacje i grupy interesów, wzrosła także moja nieufność do banków i platform inwestycyjnych. Chcę inwestować 80% oszczędności przez 10-15 lat w różne globalne ETFy, ale boję się upadku konkretnej platformy. Słyszałem też o historiach jak z horrorów, kiedy po latach korzystania z konkretnej platformy klienci nie mogli podjąć pieniędzy, miesiącami przesyłali dane i dokumenty weryfikacyjne, a nawet musieli straszyć brokerów sądami/instytucjami kontrolnymi/etc.

Planuję zatem inwestować w kilka różnych, globalnych ETFów przez minimum 3-4 konta brokerskie podległe różnym jurysdykcjom. Czy ma to sens? Jeśli tak, które wybrać? Z polskich zastanawia mnie #bossa (IKE) i #xtb, z zagranicznych niezłe wydaje się #firstrade #tastyworks i #degiro. Wydaje mi się, że to powinno także zredukować różnice wynikające z plusów i minusów konkretnych platform.

Feedback i konstruktywna krytyka mile widziane! #inwestycje #inwestowanie #fundusz #fundusze #etf #etfy #pieniadze #oszczedzanie #oszczednosci #finanse #akcje #gielda

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63791f4e079dfc321f977b53
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Po katastrofie FTX i wizjach dystop...

źródło: comment_1668886378M9t4bBMVhPj3A8LHBQJC6k.jpg

Pobierz
  • 8
Na blogu inwestomat.pl masz zajebisty wpis w którym autor analizuje przez którego brokera najlepiej inwestować z pl
@AnonimoweMirkoWyznania: Akcje i ETFy nie są objęte masą upadłościową, w razie draki powłóczysz się po sądach ze dwa lata ale odzyskasz wszystkie papiery. Gotówkę u brokerów trzymasz w instrumentach typu BIL - a jako że to papier też nie zniknie.

Dywersyfikacja geograficzna to raczej dobry pomysł ale musisz przeliczyć czy Ci się to opłaca, od 100k złotych myślę że możesz o tym myśleć.
ChytryŚwirus: Też mam takie trochę paranoiczne podejście do tematu. Obecnie mam konta w Degiro, Lynx, Tastyworks i Bossa. Dodatkowo posiadam ETFy z różnych firm: Vanguard, BlackRock, Charles Schwab, Fidelity i HSBC.
Bossa używam tylko do polskich akcji + IKE i IKZE. Degiro, Lynx, Tastyworks do zagranicznych ETF.
Tastyworks założyłem żeby mieć dostęp amerykańskich ETF (później dopiero nauczyłem się jak używać opcji, i już wiem że amerykański broker nie jest konieczny). Mam