Wpis z mikrobloga

Cześć,

Tl;dr co ważniejsze w nowym TV: jasność (LCD VA) czy kontrast (OLED).

Aktualnie posiadam 4 letniego najtańszego LCD Samsung serii NU7100. Ma on teoretyczną jasność 250nits i kontrast 4000:1.

Chce się przesiąść na coś co da mi o wiele lepsze odczucia (efekt wow).
I teraz co ważniejsze przy wyborze nowego tv:
- jak największy kontrast (OLED z najniższej serii LG B1 albo A2) czy
- jak największa jasność przy dużym kontraście (MiniLED LCD Samsung serii QN91B)?

Pomóżcie co wybrać z tych wyżej wymienionych bo taki mam budżet ;)

#telewizory #oled #telewizor #rtv
  • 8
@Drmscape2: Teoretycznie jest jeszcze dostępny B13 od LG z 2021 roku w X-KOM więc o tym myślałem, ale tak - Samsung to nowy Neo QLED 2022 rocznik.
Widziałeś może na żywo taki Neo QLED? Mocno w nim ta czerń (kontrast) odbiega od OLEDa? Bo ja widziałem tylko OLEDa w markecie na wystawce i mnie zachwyciła czerń, ale porównuję z LCD w domu który nawet nie ma dimmingu tylko cały czas wali
@TarruTarru: Pewnie, że będzie jakiś blooming widać bo sterowania pojedynczym pikselem żadna liczba stref nie pobije. Natomiast ten tv ma już tych stref tyle, że nie rzuca się to jakoś specjalnie w oczy, a jednak jasność jest o wiele, wiele większa niż w tańszych OLEDach. Szczerze to w zeszłym roku było prościej wybrać OLEDa bo QN91A miał mniej stref i niższą jasność. Osobiście to bym się teraz dopiero w zestawieniu z
@TarruTarru: ja mam B1, rodzice C1 i bez porównania bezpośredniego nie widać różnicy. Mam okna na południowy zachód i czasami w bardzo słoneczny dzień B1 jest za ciemna, ale ja właśnie oglądam również tylko w nocy, wtedy jasność jest wystarczająca. Czytałem też że niektórzy na za jasne qledy narzekają, bo w nocy muszą specjalnie skręcać jasność bo nie jest to już fajne tylko męczące. Na oledzie dzięki idealnej czerni nie trzeba
sprawa jest prosta. Oglądasz w nocy - oled. Oglądasz w dzień - qled.


@FLAC: nie jest to aż tak proste przy tak ogromnej dysproporcji jasności w HDR. QN91B jest średnio o ponad 1000 nitów jaśniejszy w HDR od B2 i to robi wrażenie. Gdyby to było 300-400 nitów na korzyść LEDa to spoko, można tak spłycić, ale poziom jasności tego Samsunga pozwala już naprawdę uzyskać ten efekt WOW w filmach, którego
@Drmscape2: qled może pochwalić się tylko jasnością która w nocy i tak będzie za duża, a przegra w każdym innym aspekcie. Samsung też idzie w zaparte nie wspierając DoVi tylko HDR10+ które przegrało wojnę formatów.