Wpis z mikrobloga

nie zaatakowała Czechosłowacji w 1938 tylko zajęła to co bezprawnie zajęli wcześniej czesi


@muchabzz: to dalej byl atak, zreszta ksztalt czechoslowacjii zostal potwierdzony i uznany przez lige narodow tak samo jak niepodleglosc polski a samo przylaczenie zaolzia przypieczetowalo sytuacje geopolityczna polski w 39 - ten kawalek ziemi i grupa osob nie byla tego warta
No i jeszcze ta symbolika w zachodniej prasie, Polska atakuje inne panstwo razem z Hitlerem, opinia publiczna
@muchabzz: Volsklist się nie podpisywało. Wypełniało się ankietę podając pochodzenie, język domowy, itp. To urzędnik decydował o przydziale do konkretnych grup. Na Górnym Śląsku, w Wielkopolsce i Kujawach nie można było załatwić czegokolwiek w urzędzie bez takiej formalności. Pomijam już nawet bezpośredni przymus z końcowego okresu wojny.

Wiem, że odpisuję na post odpisujący trolom, ale mierzi mnie uleganie dyskusji na takim poziomie. Niby człowiek walczy z dezinformacją, a w rzeczywistości ją
@AZ-5: "kruca fuks, wydupcaj przyprowadzić furik z garażu co stoi obok kokotka, tylko drzwiczko zaprzyj jak będziesz wychodził na pole"

Pracowałem z paroma Ślązakami i uważam, że za takie kaleczenie języka powinni odbierać polskie obywatelstwo
@Tytanowy nie śledzę tego tematu tak dokładnie. Wiem jedynie , że mój dziadek i pradziadek podpisali te vl bo nie mieli wyjścia. Pradziadek był powstańcem śląskim wymienianym w dokumentach z epoki. Gestapo nie miało problemu żeby do niego dotrzeć. O decyzji Sikorskiego coś kiedyś wspominal Wieczorkiewicz. A chyba nawet jest teraz na kanale podcast wojenne historie materiał o tym
https://youtu.be/OfRhw9UkOK8
@muchabzz: Również polscy księża i biskupi zachęcali, a raczej "rozgrzeszali" ten fakt. Tylko, że nadal powielasz mit o podpisaniu vl, co nie miało miejsca. Faktycznie w podpisywanym oświadczeniu było na samym końcu zdanie w stylu "ubiegam się o uznanie bycia częścią narodu niemieckiego", ale decyzję podejmował urzędnik. Według instrukcji centrali etniczni ślązacy i kaszubi, bez względu nawet na stopień znajomości j. niemieckiego dostawali kat. III.
Gdyby aparat państwowy III Rzeszy zamiast
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Rustyyyy: w liceum i na studiach, nigdy nie pracowałem poza polską. Nie mogę powiedzieć co robię bo jeszcze bardziej byś się zesrał, nie tylko ty ale pół mirko bo dobrze płacą za nicnierobienie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Endriu_z_Oppeln: @Tytanowy

Technicznie rzecz ujmując Polska wystosowała ultimatum wobec Czechosłowacji, a ta go przyjęła. Nie był to w takim razie atak, ale raczej groźba ataku, co oczywiście nadal jest agresją.


Technicznie rzecz biorąc był to odwet za de facto kradzież Zaolzia i szykanowanie jego polskiej ludności przez Czechów. Drażni mnie przedstawianie tego wydarzenia bez kontekstu jak właśnie to robicie.