Wpis z mikrobloga

#elektryka #elektronika
Hej, mam pytanie. W domu u teściów mam instalacje dwu żyłową(stare budownictwo). Czy bez zerowania gniazdka, jest sens dawać różnicówke na gniazdko, do tego listwę antyoezepieciową, żeby zabezpieczyć komputer? Czy zerowanie gniazdka (mostek na N) jest obowiązkowy?
  • 29
@Bos1san: RCD na dwuzylowej nie zadziala.

Jedynie zerowanie. Tylko ze w pewnych przypadkach tez moze nie do konca zadzialac i urzadzenia moga "kopac"

Jak nie chcesz wymieniac calej instalacji (bo nie chcez kuc, bo za drogo) itp a potrzebujesz RCD to mmozesz ogarnac jedno osobne gnniazdko na RCD. Ciagniesz wtedy jeden kabel 3g2,5mm^2 (jakos go chowasz w listwach przypodlogowych itp) z rozdzielki i masz to gniazdko na RCD a reszte nie.
@gorzki99: Dowiedziałem się w sumie o tym ostatnio. Mam podłączone ps5, tv i soundbara w takim gniazdku i działa wszystko Dobrze(dopóki nie pójdzie spięcie i się nie spali?) Jak podłącze komputer to w najlepszym wypadku pójdzie mi zasilacz?
Czy bez zerowania gniazdka, jest sens dawać różnicówke na gniazdko,


@Bos1san: nie ma sensu.

Czy zerowanie gniazdka (mostek na N) jest obowiązkowy?


@Bos1san: jeśli chcesz mieć gniazdka "z bolcem", to tak. A jeśli planujesz używać jakiekolwiek urządzenia w pierwszej klasie izolacji (czyli nie wdając się szczegóły, mającego wtyczkę "z uziemieniem"), to chcesz.

a jak dotknę fazy stojąc w wilgotnych butach to zadziała?


@Silikon: może zadziała. A może nie zadziała.
Dowiedziałem się w sumie o tym ostatnio. Mam podłączone ps5, tv i soundbara w takim gniazdku i działa wszystko Dobrze(dopóki nie pójdzie spięcie i się nie spali?) Jak podłącze komputer to w najlepszym wypadku pójdzie mi zasilacz?


@Bos1san: RCD nie jest od ochrony urzadzen. Ma chronic Ciebie.

Od przepiecien sa inne zabezpieczenia :)
Mam podłączone ps5, tv i soundbara w takim gniazdku i działa wszystko Dobrze(dopóki nie pójdzie spięcie i się nie spali?) Jak podłącze komputer to w najlepszym wypadku pójdzie mi zasilacz?


@Bos1san: jeśli jest dobrze zrobione, to działa i będzie działać, podobnie jak działa w milionach innych starych domów. Jak "pójdzie spięcie", to ma wyskoczyć ci bezpiecznik, nic się nie ma przy tym spalić i to akurat nie zależy od tego, czy
jeśli jest dobrze zrobione, to działa i będzie działać, podobnie jak działa w milionach innych starych domów. Jak "pójdzie spięcie", to ma wyskoczyć ci bezpiecznik, nic się nie ma przy tym spalić i to akurat nie zależy od tego, czy masz dwu czy trójżyłową instalację. Problem pojawi się dopiero w momencie, gdy pójdzie nie spięcie, a rozpięcie, konkretnie gdy urwie się gdzieś twój przewód zerowy.


@Jarek_P: Sa sytuacje w ktorych zerowanie
@Bos1san: jeśli masz zerowanie, to zawsze coś tam pomoże. Jeśli nie masz, to będzie to po prostu droższy przedłużacz.

Sa sytuacje w ktorych zerowanie nie zadziala.


@gorzki99: oczywiście, że tak. Zerowanie to generalnie jest bardzo kiepski i potencjalnie bardzo niebezpieczny sposób ochrony, głównie z tego powodu, że łączysz obudowę urządzenia z czynnym obwodem. Niemniej lepsza taka ochrona, jak żadna. Choćby z tego powodu, że gdy w twoim przykładzie z cząstkowego
oczywiście, że tak. Zerowanie to generalnie jest bardzo kiepski i potencjalnie bardzo niebezpieczny sposób ochrony, głównie z tego powodu, że łączysz obudowę urządzenia z czynnym obwodem. Niemniej lepsza taka ochrona, jak żadna. Choćby z tego powodu, że gdy w twoim przykładzie z cząstkowego zwarcia zrobi się kiedyś zwarcie pełne, przy obecnym zerowaniu wywali bezpiecznik, a przy jego braku być może zabije użytkownika.


@Jarek_P: Oczywiscie ze lepiej zerowac niz niezerowac. Chcialem tylko
@gorzki99: niefajnych sytuacji przy zerowaniu może być wiele, dlatego jest to traktowane jako zło konieczne. Twoja pralka może być funkiel nówką, w zeszłym miesiącu przywiezioną ze sklepu, jeszcze na gwarancji, podłączona do gniazdka z zerowaniem stanie się śmiertelną pułapką, jeśli gdzieś w instalacji po drodze upali się przewód zerowy (niestety, częsta usterka w starych instalacjach). W tym momencie pralka zostaje z zasilaniem z przewodu fazowego, które poprzez pralkę i zerowanie w
jeśli gdzieś w instalacji po drodze upali się przewód zerowy (niestety, częsta usterka w starych instalacjach)


@Jarek_P: A w dodatku jaka upierdliwa :) Bywa tak ze dla tych co nie w temacie dzieja sie jakies czary w mieszkaniu :) Najfajnieszy przypadek ktory znam osobiscie polegal na tym ze jak ktos zaswiecal swiatlo na klatce to babce sie w mieszkaniu dzwonek odpalal :) A ze osiedle typowo gornicze (praca na 4 zmiany)
Czyli wezwę elektryka do zerowania tego gniazdka. Lepiej mieć niż nie mieć.

Dzięki za pomoc chłopaki


@Bos1san: NIgdy tego nie robie ale ty razem zrobie wyjatek. To nie wymaga elektryka tylko myslenia. Jak masz jakiegos kumpla elektryka to pogadaj z nim. Bez sensu by bylo zeby CIe mial ktos skasowac miliony za takie cus.

Procedura jest banalna:
1-sprawdzasz wskaznikiem w ktorej dziurce masz prad 9tak zwana potocznie probierka, probowka itp -
Bywa tak ze dla tych co nie w temacie dzieja sie jakies czary w mieszkaniu :)


@gorzki99: nie tylko w mieszkaniu :) Wczoraj przez dłuższą chwilę jechałem za gościem w starym Oplu ze skorodowanym punktem masowym z tyłu samochodu. To, co jemu się działo ze światłami z tyłu, to były czyste jaja: normalnie w czasie jazdy miał lekko jarzące się światła pozycyjne tylne. Gdy włączał kierunkowskaz, zaczynały mu te pozycyjne migać
Jarek_P - > Bywa tak ze dla tych co nie w temacie dzieja sie jakies czary w mieszkani...

źródło: comment_1669810739Du6BgmoQnIpdIVYHAucOa6.jpg

Pobierz
Dzięki panowie, jak zrobię i przeżyje, dam znać :D


@Bos1san: Prosze.

Jak sie zastosujesz do procedury ktora rozpisalem w punktach (przedewszystkim do punktow 2 i 3 oraz 7) to znikome szanse zebys nie przezyl :)

Nie pomijaj punktow 2, 3 i 7 a bedzie ok :)