Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Zelber: zero pojęcia o astro a trochę o fotografii,czy lepiej lustrzanka z trackerem a może walić lustro i kupić teleskop? wiem że na pewnym pułapie.njenplaci się za jakosc a za spokojną zabawę tymi gadżetami zakładam ż chodzi o śledzenie nieba.
@niesporczaczek: Zawsze płaci się za jakość. Jak nie optyki to prowadzenia. Rozumiem, że walić lustro kupić teleskop, a on czym sobie to zdjęcie zrobi?

Ogólnie ile chcesz wydać na to i jakich zdjęć oczekujesz? Krajobrazy? Szerokie pola? Czy może głębokie niebo albo małe galaktyki?
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dantey: tu mnie zaskoczyłeś skłaniam się chyba albo głębokiemu niebu zakładam że wtedy jasne obiektywy,lub np droga mleczna.Tyle że droga mleczna o ile jest jasna czy warto?może warto eksplorować deep sky? Zakładam że jednym sprzętem nie mogę bawić się w jasne obiekty i deep sky tak podpowiada mi intuicja.
@niesporczaczek: Może ujmę inaczej skoro coś tam o fotografii wiesz. Ogniskowe:

do 35mm krajobrazy

do ok 135mm szerokie pola

do ok 500mm większość jaśniejszych DS i większe galaktyki

powyżej to już raczej dla bardziej zaawansowanych. Czyli małe galaktyki i obiekty, lub wybrane fragmenty obiektów w małej skali. Trzeba wiedzieć co kupić i czym to się jje.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@dantey: wiesz że apetyt rośnie w miarę jedzenia.Bo o ile chciałbym na początku szerokie pola za chwilę będę chciał coś mocniejszego żeby wiedzieć co to za galaktyka czy inna mgławica.Raczej chyba bym szedł w 500mm i więcej.
@dantey:
W sumie to bym powiedział, że problemy zaczynają się już powyżej 135mm, bo to jest ta graniczna ogniskowa, którą sensownie można posadzić na małych montażach typu SWSA.

@niesporczaczek:
To jeszcze zostaje pytanie o budżet, bo do szerokich kadrów można przyzwoity zestaw skleić za niskie kilka k, w przypadku obiektów głębokiego nieba będzie to kilka-kilkanaście razy więcej.
@niesporczaczek: jak kolega wyżej. Do szerokich pól w ok 5-6k da się zamknąć. 500 mm w górę myślę że dolna granicą to ok 9k+ gdy kupujesz używany sprzęt. Jak nowy to nie ma szans że poniżej 10k.

Będę sprzedawal swój montaż którym robiłem wszystkie zdjęcia. Jakbyś chciał sobie na Śląsk przyjechać po niego... Daj znać :p
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Tak ,Wygląda prześlicznie i profesjonalnie naprawdę ale drogę mleczną ,księżyc każdy ma ,a myślę sobie o deep sky bo tam są rzeczy ktore można dojrzeć.Myle się?czy jest coś ciekawego w krajobrazach czy szerokich polach ,nie mówię nie,właśnie chce zobaczyć prace jak wyżej,i się uwolnić od wątpliwości.
drogę mleczną ,księżyc każdy ma ,a myślę sobie o deep sky

@niesporczaczek: Budżetowy sprzęt do DS-ów pozwoli na fotografowanie głównie obiektów takich jak Andromeda, Plejady, Ameryka - to również rzeczy, które "każdy ma". Zestawem entry level nie złapiesz nic, czego nie ma na milionie innych zdjęć.
Jeśli chcesz robić zdjęcia przedstawiające trudne/unikalne obiekty (małe galaktyki, ciemne kompleksy mgławic), to przygotuj się na wydanie co najmniej grubej pięciocyfrowej kwoty.
@niesporczaczek: Ale czemu pasja ma gasnąć? Jeśli chciałbyś robić coś czego nikt nie robi, to byś nic nie robił bo przeciętny Azjata robi rzeczy które sa poza Twoim zasięgiem. Profesjonalne teleskopy już dawno zrobiły wszystko, poza słabymi wodorówkami, więc idąc tym tokiem to całe hobby jest bez sensu poza wyjątkami.

Kolega namrab ma obecnie chyba sprzęty za 50k+. W przypadku Namraba on jeszcze umie zrobić z tych popularnych obiektów kompozycje lub
@niesporczaczek: Północ nad samiutkim morzem mam najsłabiej rozpoznane pod względem organizacji amatorów astronomii. Jeśli nie masz fobii społecznej, polecam przeglądnąć fora miłośników astro/astrofoto w poszukiwaniu lokalsów. Mógłbyś się wtedy z takim spotkać, podpiąć aparat do teleskopu i zebrać materiał do testów w domu. W ten sposób zapoznasz się z praktyką, trochę ze sprzętem, dowiesz się, z czym zacz i będziesz miał pierwsze klatki do obróbki. Co prawda zima nie jest obfita
@niesporczaczek: Jest bardzo dużo obiektów albo rejonów nieba, które są bardzo rzadko fotografowane. Częściowo będzie to katalog LBN/LDN, ale na to musisz mieć dobre niebo. Przynajmniej wieś, oddalono sporo od jakiegoś miasta. Zakładając, że będziesz focił z co najmniej 400mm i APS-C, te 10 koła może starczyć, na używane sprzęty. I takie właśnie warto kupić. Tu masz znany i lubiany teleskop na giełdzie: https://astropolis.pl/topic/87479-ts-apo-65q-swsa-canon-400-mm-f56/ (apo65, nie Canon)

Do tego musisz mieć