Wpis z mikrobloga

Dodałem ten wpis jako komentarz w znalezisku, ale publikuje na mikro bo cholera coś się #!$%@? dziwnego w kraju w związku z powolywalniem na cwiczenia i chcialbym wiedzieć co się dzieje

- Zadzwoniłem do WCR w Sieradzu i tak potwierdzili tą informacje że powołują ludzi bez przysięgi
- Zadzwoniłem do WCR w Zielonej Górze i uwaga uwaga: "Jak pan w wojsku nie był to powoływać na ćwiczenia pana nie możemy"

Ktoś mi #!$%@? powie w końcu jak to jest? W ustawie mamy:

Art. 248. 1. Pełnienie służby przez żołnierzy pasywnej rezerwy, zwanych
dalej „żołnierzami PR”, polega na odbywaniu ćwiczeń wojskowych.

+

Art. 801.
4. Żołnierze rezerwy oraz osoby przeniesione do rezerwy niebędące
żołnierzami rezerwy, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe na podstawie przepisów
dotychczasowych, z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stają się żołnierzami
pasywnej rezerwy

Ustawa stwierdza, że jeżeli byłeś osobą "przeniesiona do rezerwy niebędącą żołnierzem rezerwy" (aka miales komisje kwalifikacyjna za czasow starej ustawy) NIE JESTEŚ żołnierzem Pasywnej Rezerwy, jesteś osobą w rezerwie pasywnej której nie można wezwać na ćwiczenia - chyba, że za czasów starej ustawy zgłosiłes sie na ochotnika na ćwiczenia (lub zgłosiłeś sie na ochotnika na ćwiczenia w tym roku gdyż na ćwiczenia w tym roku stosuje się przepisy dotychczasowe)

To jest #!$%@? strasznie dziwne, że w dwóch różnych miejscach otrzymałem dwie różne informacje - jest jakiś #!$%@? prawnik na sali co czytał ustawę i może napisać jaki jest stan faktyczny ?

#wojsko #wojna #prawo #polska #sluzbawojskowa
  • 38
To jest #!$%@? strasznie dziwne, że w dwóch różnych miejscach otrzymałem dwie różne informacje - jest jakiś #!$%@? prawnik na sali co czytał ustawę i może napisać jaki jest stan faktyczny ?


@sh7d:

art 2
uregulowanym stosunku do służby wojskowej - należy przez to rozumieć:
a)
nadanie danej osobie kategorii zdolności do służby wojskowej i przeniesienie jej do rezerwy,

art 131
3. Pasywną rezerwę tworzą osoby, które mają uregulowany stosunek do
@sh7d: proszę bardzo ustawa o powszechnym obowiązku obrony
Art. 32. Kwalifikacja wojskowa
6. W ramach kwalifikacji wojskowej wykonuje się czynności związane z:
6) przeniesieniem osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do rezerwy i wydaniem na ich wniosek zaświadczeń o uregulowanym stosunku do służby wojskowej;
@TenebrosuS: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/pobierz2 - masz tam informator dla rezerwisty i cytując:

– REZERWISTĄ – masz kategorię zdolności do służby wojskowej
i otrzymałeś stopień szeregowego, ale nie odbyłeś czynnej służby
wojskowej i nie składałeś przysięgi wojskowej;
– ŻOŁNIERZEM REZERWY – złożyłeś przysięgę wojskową
i zostałeś przeniesiony do rezerwy, czyli m in jesteś byłym żołnierzem
zawodowym, odbyłeś zasadniczą służbę wojskową, przeszedłeś
służbę przygotowawczą, byłeś żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej
lub absolwentem programu przeszkolenia wojskowego „Legia