Wpis z mikrobloga

@ekimek: Została zmieniona ustawa o obronie ojczyzny, dzięki czemu teoretycznie wszyscy mężczyźni w wieku 18-55 lat z kategorią A-D mogą zostać wysłani na obowiązkowe miesięczne ćwiczenia. Ćwiczenia kończą się obowiązkową przysięgą, po czym zostaje się żołnierzem rezerwy i można być ciąganym co roku na 90 dni ćwiczeń, a w przypadku wojny centralnie na front. Niektóre jednostki wojskowe już rozpoczęły wysyłanie takich powołań, na razie tylko dla osób z kategorią A.
@trzydrzwiowypentaptyk: Szczerze? Nie jestem tego pewny. Jest to część ustawy którą można rozumieć dwojako. W jednym miejscu jest że D wyklucza cię z pełnienia służby w trakcie pokoju, a w drugim że na ćwiczenia (które są służbą) nie można powołać jedynie osób "trwale niezdolnych do służby", czyli kalka opisu E.

Myślę że D nie będą ganiać. Mam przynajmniej nadzieję ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@trzydrzwiowypentaptyk:
https://lexlege.pl/ustawa-z-dnia-11-marca-2022-r-o-obronie-ojczyzny/

Art 58

kategoria D – niezdolny do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;

kategoria E – trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej, o której mowa w pkt 1, w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.


Art 248 Ust 5

Na ćwiczenia wojskowe żołnierzy PR nie powołuje się osób,
@skdk: powolaja Cie na dowodce jesli bedzie potrzeba, jak widzisz robienie dowodcow z przegrywow nie jest dobra taktyka i trzeba sciagac chlopakow z D xd