Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Hej, mam pytanie. Dlaczego tak mało ludzi uczy się języka swift? czy tylko u nas w kraju tak jest? na udemy tez mało sensownych kursów w naszym języku, gdzie na javascript itp jest od cholery. Wyjaśni mi ktoś skąd ta mała popularność? Pytam bo trochę go liznąłem i w sumie mi się spodobał #naukaprogramowania #programowanie #ios

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #638b5cdc4bf3873cacedb902
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 11
@AnonimoweMirkoWyznania:
Wydaje mi się, że zwyczajnie jest mało używano w Polsce. Nie spotkałem się jeszcze z ofertą pracy w tym języku. Nie ma więc sensu tworzyć poradników, kursów dla małej grupy odbiorców. Wiedza zazwyczaj jest przekazywana wewnętrznie.
@AnonimoweMirkoWyznania: Myślę, że przyczyną jest przede wszystkim popularność rozwiązań multiplatformowych - Kotlin Multiplatform, React Native etc. Na potrzeby wielu aplikacji takie frameworki wystarczą. Ale da się jeszcze znaleźć aplikacji pisane natywnie (na szczęście).
@V3ntu: Z tym brakiem ofert to bym nie przesadzał, nofluffjobs 37 pokazuje na ten moment. Inna sprawa, że jest też problem w drugą stronę - znaleźć kogoś konkretnego ze Swiftem jest ciężko.
@AnonimoweMirkoWyznania: android też nie jest tak popularny jak webówka. Webówka jest bardzo popularna, do tego masz wspomniane wcześniej react nativy.

Do tego dochodzi oczywiste: potrzeba komputer i telefon appla xd Jak tego nie masz a chcesz robić w mobilkach to raczej pójdziesz w konkurencyjne rozwiązania
@KORraN: No lecenie pod nisze jest zawsze ryzykowne. Ciężko coś znaleźć ale jak się wskoczy to Cię nie wypuszczą a idzie na tym fajnie zarobić. Widziałem to po kolegach z branży.
OstryKat: 1. Jest coraz więcej rozwiązań typu aplikacje hybrydowe i nie trzeba się tak męczyć i idzie to znacznie szybciej, taniej
2. Jestem QA więc moje spojrzenie jest zawężone. Pracowałam w firmie gdzie były działy dedykowane appkom mobilnym. Wszystko co robi się na iOS idzie dwa razy wolniej niż na Androida i nie dlatego, że programiści to leniwe kluchy. Jest masa walenia się z tym, aplikacje jak mają byc wydawane testerom
aplikacje jak mają byc wydawane testerom mają jakieś długie procesowanie aby wrzucić to na TestFlighta


@AnonimoweMirkoWyznania: U siebie widział max 25 minut (budowanie apki + upload + processing). Jak potrzeba coś na szybko zobaczyć, można lokalnie sobie zbudować i zdeployować.

jak próbujesz zainstalować ten plik aplikacji .ipk na telefonie to jest tysiąc problemów z certyfikatami, albo chociażby tym, że potrzebujesz macbooka, a jak już go masz to nie masz iTunes na
@V3ntu: Pracuje w Swifcie i nie powiedziałbym że jest mało używany. Oczywiście nie jest to poziom takiego JSA bo nie ma nawet co dyskutować. Ale dużo trudniej znaleźć pracownika niż pracę

@AnonimoweMirkoWyznania nie trzeba puszczać przez TFa do testów. Można z wielu CI/CD. U nas przykładowo lecimy po Bitrise i budowanie jest czasowo podobne jak na Androidzie.
Odnośnie tego że jest pełno problemów i development 2x dłuższy. Musi być u Was