Wpis z mikrobloga

Na wstępie zaznaczę, że jestem laikiem, ale nurtują mnie takie kwestie i chciałbym zapytać z czystej ciekawości. Jak to jest z przeliczaniem mocy akumulatorów przy stosowaniu przetwornic... Pomińmy sprawność całego układu.

Dajmy na to mam akumulator 12V 100 Ah czyli ze wzoru P = U * I mam 1200 W mocy tego akumulatora, ale to pod warunkiem, że będę miał urządzenie na 12V. i Wtedy takie urządzenie o mocy 1.2 kW podziała mi przez godzinę jak rozumiem tak?
A teraz jak użyję przetwornicy na 230V to co uzyskam?
Moc zostaje taka sama, ale będę miał mniej amperów do wykorzystania? Czyli zmianiając wzór I = P/U i zostaje mi wtedy ok 5 Ah ?
Czy może inaczej to działa? Jak teraz znajdę urządzenie o mocy 1.2 kW to pochodzi ono przez godzinę na 230V tak jak poprzednie urzadzenie przy 12V?

Oświećcie mnie proszę.
#elektronika #elektryka
  • 10
  • Odpowiedz
  • 0
@DanekRBI 100Ah to nie prąd tylko pojemność akumulatora. Prąd jaki może popłynąć zależy od zabezpieczeń. Przyjmijmy 10A to wtedy masz moc 120W. Przyjmując przetwornicę idealną dalej masz 120w przy 230 V ale teraz prąd będziesz miał 0,52A
  • Odpowiedz
@kost: Ok czyli tak: Mam aku 12V 100Ah. Używając jakiegoś urządzenia o prądzie rozładowania 10A mogę z niego przez ok 10h korzystać czy jakoś inaczej muszę to liczyć mając na uwadze to co napisał @slavkowsky?

A jak skorzystam z idealnej przetwornicy to jaka zostanie mi do wykorzystania pojemność tego aku na 230V?
  • Odpowiedz
  • 0
@DanekRBI pojemność aku się nie zmieni, jesli masz idealną przetwornicę, to czy będzie to 230V czy 12V to szybkość z jaką rozładuje się aku zależy od pobieranego prądu przez odbiornik.
Naj prościej mówiąc, dla aku 100Ah możesz przez 100 godzin ciągnąć prąd 1A, lub 10A przez 10 godzin. Mowa oczywiście o warunkach idealnych gdzie nie występują straty i aku trzyma napięcie 12V, itd.
Za bardzo nie czuję co chcesz osiągnąć więc tak
  • Odpowiedz
@kost: Próbuję zrozumieć podstawy tych przeliczeń aby móc obliczyć jaką potrzebowałbym dużą baterię aby móc zasilić urządzenia domowe w przypadku blackoutu i na ile by mi tej energii starczyło. Z danych z tauronu mam napisane, że zużycie dzienne mam ok 10 kW energii elektrycznej. Są np w sprzedaży różnego typu baterie o różnym pochodzeniu i np są takie 48V ok 620A. Z wyliczeń mocy wychodzi ok 30kW. Czy mogę to tak
  • Odpowiedz
  • 0
@DanekRBI w warunkach idealnych, jeśli masz aku 30kWh i odbiór dzienny 10kWh to wystarczy na 3 dni.
W rzeczywistości masz straty, pojemność aku uzależnioną od warunków temperaturowych, nie możesz też powodować głębokiego rozładowania aku. Uważam że bezpiecznie jest przyjąć współczynnik około 0.8, czyli 30kWh powinno zasilić taki dom na 2,5 dnia
  • Odpowiedz
  • 0
@DanekRBI nie znam aku na 600V. Ważna jest pojemność aku, napięcie aku dobierasz w zależności od szczytowej mocy jaka chcesz osiągnąć. W tym przypadku 12V jest ok, przy falowniku 3kW.
  • Odpowiedz
I nie ma tu znaczenia, że mam akumulator na 12V czy na 600V ?


@DanekRBI: no znaczenie ma, bo od napięcia na aku zależy dobór całej reszty systemu (czyli przetwornicy, ładowarki)

proponuję Ci najpierw ogarnąć jednostki i nazewnictwo żeby nie wprowadzać siebie i innych w błąd.
Moc wyraża się w Watach. Każde urządzenie ma podane ile Watów pobiera. Przykład: czajnik elektryczny, zwykle ma 2000W (czyli 2kW).
Jeśli taki czajnik sobie działa
  • Odpowiedz