Wpis z mikrobloga

Biwakujące Mireczki, spałem sobie jakiś czas temu w hamaku przy temperaturze ok. 8'C i mnie strasznie przepizgało, mimo że zarówno śpiwór jak i otul w teorii mają temperatury komfortu 6-7 stopni i byłem w zasadzie ubrany w kurtkę, kalesony i dresik...

W lecie hamakowanie jest super, ale wiosną i jesienią marznę, dlatego chcę wypróbowac spanie na glebie i szukam jakiegoś wypróbowanego materaca, który nie kosztuje ręki i nogi. Sama karimata przy obecnych temperaturach nie wystarczy, a człowieka ciągnie do lasu...

Ktoś coś?

#biwakowanie #bushcraft
  • 12
@qusqui21: jeśli chodzi o otul to mam Lite'a od Lesovika, zakładam go jak Pan Bóg przykazał żeby nie przywierał do hamaka, tylko, żeby utworzyła się kieszeń powietrzna. Śpiwór snugpack jungle bag, też temperature komfortu ma do 7 stopni, dodatkowo ubrany byłem no i kawał chłopa ze mnie i z zasady nie marznę łatwo...
@firmowy_leser: mam identyczny otul i śpiwór i z doświaczenia założyłem, ze ten zestaw do ~10stC temp nocnej. Dodatkowo bielizna termo z merynosem. Pamiętaj, że na odczucie temp. wpływa też wilgotność i wiatr, zawsze lokalnie odcuzwalna może być chwilowo jeszcze niższa.

Co do spania na glebie: podobnie jak Ty, stwierdziłem, że zimą w namiot dwuwarstwowy. Mam karimatę typu eggshel z jednej strony powleczoną folią, na to materac Klymit Static V insulated. Testowałem
@Trauma_Teddy: Nie przeaadzalbym z tą poduchą powietrzną, zawsze wieszalem podpinke tak, żeby przylegała do materiału hamaka. Jesli zostawi sie za dużo powietrza fo jest to przestrzeń w ktorą bedzie wnikal wiatr i wywiewał nagrzane powietrze. Teoretycznie musi wystarczeć to co w komorach puchowych
Śpiwór snugpack jungle bag


@firmowy_leser: dużo osób w necie pisze że zdrowo oszukali z tymi temperaturami w tym modelu, ja mam mam volven traveller i podpinkę subito z aliexpres za 100zl i przy 6-7 spałem jak dziecko (w twarz byle nie dmuchało, czyli tarp nisko)
@lewe_konto a bushcraftowy ostatnio nie mówił, że zimą nosi kurtkę, chyba puchową i w niej śpi w śpiworze i że oczywiście zwiększa to komfort cieplny? I że skoro i tak ją nosi, to czemu miałby jej nie wykorzystywać. Osobiście nie sypiałem zimą na dziko, jedynie z doświadczenia wiem, że narzuciłem koc na śpiwór lub odwrotnie (nie pamiętam kolejności) i mi było trochę cieplej. A w przypadku chodzenia, stania, siedzenia, to wyraźnie cieplej