Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Miałem leczoną kiedyś dolną prawą szóstkę kanałowo. Kilka miesięcy temu po zrobieniu panoramy i dokładniejszym zdjęciu punktowym okazało się że trzeba zrobić ją ponownie. Po zamknięciu był spokój jakiś czas. Pod koniec października pojawił się niewielki ból (nie odczuwany cały czas, miałem dużo stresu itp.), ale po 2-3 dniach, kiedy brałem tabletki przeciwzapalne ból samoistnie ustąpił. Byłem wtedy na wizycie kontrolnej, zrobiono mi zdjęcie w gabinecie i widać było jakąś zmianę na plus, ale dostałem skierowanie na zdjęcie 3D i miałem pojawić się w marcu 2023 roku na wizycie kontrolnej wraz z tym zdjęciem. Niestety, ok czwartku/piątku zacząłem odczuwać ból kiedy uciskam ząb. Znów zacząłem brać przeciwzapalne (Ibuprofen), dziś rano nawet było całkiem ok. ale niestety, nie wziąłem już dzisiaj po południu tabletki, bo nie chciałem dłużej brać, wydawało mi się, że się poprawiło i chciałem przekonać się czy jest lepiej/gorzej. Ząb bardzo mocno boli (momentami), czasami czuję jak pulsuje.

I jest problem. Nie stać mnie na prywatną wizytę i ekstrakcję, a jutro dobrze byłoby gdzieś się dostać. Podejrzewam, że będzie już tylko gorzej. Wypełnienie po leczeniu kanałowym jest bardzo duże więc nie wiem czy nie trzeba tutaj jakiegoś chirurga i dłuższej wizyty. Mam skierowanie na to zdjęcie w marcu, nie wiem czy tutaj będzie potrzebne jakieś zdjęcie. Niestety, to będzie pierwszy usuwany ząb (mam ponad 30 lat).

Co mogę zrobić? Czy z bólem przyjmą mnie na NFZ i usuną ząb? Jeśli jutro będzie gorzej, to nie ma szans żebym czekał na jakiś termin jeśli nie będzie to jutro/pojutrze. Serio, nie wiem już co mam robić, nigdy nie miałem usuwanego stałego zęba.

#stomatologia #zeby #zab #leczeniekanalowe #chirurg #lekarz
@SkrytyZolw:

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #638e0c4e5adff1f3a51a294c
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 12
OP: @SkrytyZolw:

Dzięki, a czy mogę umówić się do "zwykłego" stomatologa i on sobie z tym poradzi? Dzwoniłem do poradni stomatologicznej (chirurgicznej) na NFZ i oczywiście nie przyjmą, tylko prywatnie.
Jest jakaś szansa, że to przejściowe i nie trzeba robić ekstrakcji czy nie ma się co łudzić, nie robić nawet zdjęcia tylko wyrwać (ząb drugi raz leczony)? Chodzi o same szanse, jakie są, że pomimo takiego bólu nie będzie się
@AnonimoweMirkoWyznania: A jak uzasadnili, że nie przyjmą? Możesz się "poskarżyć" do Rzecznika Praw Pacjenta, bo pacjenta bólowego teoretycznie muszą przyjąć. I spróbować gdzie indziej.

Teoretycznie każdy powinien sobie z tym poradzić.

Nie, przejściowo to jedynie boli. Ale zapalenie musiało się ciągle rozwijać. Usuwanie zębów bez zdjęcia RTG jest błędem w sztuce lekarskiej, więc skąd ten pomysł? ( _)

Antybiotyk nie służy do tego, po co miałbyś go dostać?
NiepełnosprawnyListonosz: Udałem się do tego miejsca gdzie przez tel. Powiedzieli, że nie przyjmą. Wcześniej poczytałem o prawach pacjenta zanim przeczytałem Twój wpis i grzecznie acz stanowczo zażądałem papieru, że odmawiają wykonania usługi na NFZ u pacjenta z bólem. Oczywiście było wciskanie kitu, że mają przyjąć do 7 dni. Powiedziała mi nawet żebym sobie przeczytał na tablicy bo mają to tu zapisane. Nie przeczytałem, ona ze mi nie wyda takiego papieru bo
RóżowaProgramistka: Obawiam się, że nawet jak będzie kwalifikowało się do usunięcia to tego nie zrobią. Byłem cały czas grzeczny i kulturalny, ale nie wiem czy nie będą próbowali zrobić mi na złość choć to największa przychodnia stomatologiczna w mieście i chyba pracują na renomę. Prawie 10 gabinetów. Poczekam pewnie kilka godzin.
---

Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
OP: Tragedia. Wszedłem i znów tekst o 7 dniach. Już nawet tego nie komentowałem. Kobiety (dwie) w środku, w oczach strach. Wygląda to tak jakby z tamtego gabinetu powiedziały, że nie przyjmą, a te musiały się zgodzić bo "przyjęcie" trzeba było odfajkować. Opowiedziałem historię leczenia, bólową (sprzed miesiąca), że to drugie leczenie kanałowe i specjalistka od endodoncji powiedziała, że jeśli się nie poprawi to ząb do usunięcia. Kobieta w gabinecie mówi
SzczerbatyPacjent: @skrytyzolw Do wyrwania zęba jest najpierw potrzebne RTG? xD To chyba u jakichś pro dentystów czy w innych klinikach gdzie wiadomo robią trzy razy więcej niż trzeba bo pacjent płaci. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przez ostatnie dwa lata miałem wyrywane trzy żeby u trzech różnych dentystów, zawsze prywatnie i ani razu RTG nie miałem robione. Może i w jakichś zaleceniach tak jest pisane ale rzeczywistość jest
@AnonimoweMirkoWyznania: nie, takie są obecnie wytyczne dotyczące wszystkich dentystów. Natomiast niektórzy mają to jak widać w dupie i nie przejmują się choćby tym, że mogą rozsiać nowotwór ¯\(ツ)_/¯

Nie wiem jak można uzasadniać skrajnie głupie postępowanie niezgodne z wytycznymi, "bo taniej". My nie mamy RTG w oczach, na jakiej podstawie w ogóle kwalifikują zęba do usunięcia jak nie mają pojęcia co jest "w środku". Czasem coś co w ustach wygląda
@AnonimoweMirkoWyznania: nawet jedynki bez rtg nie usuwam, skąd mam wiedzieć czy korzeń nie jest haczykowato zagięty i go upierdule przy wierzchołku lub ząb nie tkwi masie guza czy ogromnej torbieli. Usuwanie zęba bez rtg to proszenie się o sąd.
SzczerbatyPacjent: @SkrytyZolw: U mnie te 3 zęby byly popsute że wystawały tylko same korzenie, może dlatego. I byłem zdecydowany na ich wyrywanie może też dlatego. Bo RTG jest potrzebne tylko aby zobaczyć czy da się leczyć? I z tym nowotworem to już pojechałaś po całości. ( ͡° ͜ʖ ͡°) W każdym razie czy w mojej sytuacji coś straciłem na braku RTG poza zaoszczedzoną kasą akurat na
@AnonimoweMirkoWyznania: Nie, nie tylko. RTG jest potrzebne, żeby wiedzieć co się dokładnie dzieje. Gołym okiem do wnętrza kości ci nikt nie zajrzy.

Wiele zmian w jamie ustnej, również nowotworowych, rozwija się zupełnie bezobjawowo lub dając mało charakterystyczne objawy. Wykrywane są tylko i wyłącznie dzięki regularnie wykonywanym zdjęciom RTG. Dlatego należy je wykonywać kontrolnie minimum raz na dwa lata. Sam sobie odpowiedz co tracisz, nie robiąc tego.