Wpis z mikrobloga

Siema! Planuję w tym miesiącu kupić zestaw PC. Budżet to max 15k (nieprzekraczalny, jak można zejść trochę niżej to chętnie, ale nie chciałbym tracić na wydajności), a czas na zakup to niestety grudzień. Wiem, że może być taniej, hold i te rzeczy, ale kwestie księgowości, taka sytuacja i tyle. Także ogranicza mnie również dostępność podzespołów oraz sklep, bo skłaniam się do kupna w morele albo x-kom. Zależy mi na tym, aby zestaw złożył ktoś ogarnięty w temacie (dla mnie dobór sprzętu online ok, ale własnoręczne skręcanie to męka) i nie było problemu z ewentualną gwarancją. Zastosowanie to gry (1440p), Unreal i okazyjnie Photoshop/Illustrator.
Zestaw, który złożyłem prezentuje się tak:

Intel Core i7-13700KF
Gigabyte Z790 GAMING X AX lub Płyta główna Asus PRIME Z790-A WIFI
Gigabyte GeForce RTX 4080 GAMING OC 16GB GDDRX6 lub Gigabyte GeForce RTX 4080 Aero OC 16GB GDDR6X
Kingston FURY 32GB (2x16GB) 6000MHz CL32 Renegade Silver
ADATA 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe GAMMIX S70 Blade
be quiet! Straight Power 11 1000W 80 Plus Platinum
Endorfy Navis F360 3x120mm
be quiet! Pure Base 500 Black

Komentarz: Opcje przy grafikach i płytach głównych wynikają z dostępności/ceny w konkretnych sklepach. Postawiłem na DDR5 i tegoroczne premiery, bo chcę mieć spokój na kilka lat i poza ewentualnym OC nic nie musieć robić ani wymieniać. Planowałem dać chłodzenie Arctica, ale brak kompatybilności z LGA 1700 prosto z pudełka uniemożliwia mi to, skoro chcę dostać budę już zmontowaną. RGB i tego typu bajery zupełnie mnie nie obchodzą.

Główne pytania/dylematy:
1. Czy na pewno wszystko jest ze sobą kompatybilne i dobrze spasowane? Główne obawy to ergonomiczne umieszczenie wszystkiego w obudowie. Chcę aby była dobra wentylacja i odpowiednia przestrzeń, ale bez niepotrzebnego kolosa w rozmiarze obudowy.
2. Czy jakiś komponent można wymienić na lepszy odpowiednik?
3. Czy można gdzieś znaleźć łatwą oszczędność nie tracąc na mocy/jakości/kulturze pracy?
4. Czy lepiej gdzieś odjąć a dołożyć gdzie indziej?
5. Czy o czymś zapominam albo nie pomyślałem w tej kwestii?

Z góry dzięki wielkie za pomoc!

#pcmasterrace #komputery
  • 9
@DurzyHarakter30: Na 4090 mnie niestety nie stać, tak jak wspominałem mam ograniczony budżet. Na karty od czerwonych także czekam, lecz traktuję to jako plan B póki nie ma żadnych konkretów, a ja jestem pod presją czasową.
@mapet42: Skąd pomysł że Arctic nie wspiera LGA1700 z pudła? Freezery II już mają zestawy montażowe do tego gniazda - na pewno te z Proline. Jedyny problem jaki możesz mieć to czasem z dostępnością - ostatnio Frizerki schodzą jak na pniu w sklepach.
@Bogdan_Boner: Takie dostałem info i na morele, i w x-komie. Na komputroniku brakuje komponentów, które mnie interesują. Na proline nie patrzyłem, bo nie mam doświadczenia z tym sklepem. Jeśli też montują, mają dostępne części i są godni zaufania, to i tam spojrzę.
@mapet42: mam te mobo asusa, proca i podobny ram i takie uwagi:

MoBo - bluetooth nie istnieje bez podłączenia anteny która jest w zestawie, (przynajmniej u mnie), wifi działa spoko bez anteny, ale blusracz rwał na słuchawkach jak porąbany, już ją prawie pakowałem do zwrotu, ale po podłączeniu anteny wszystko git. To raz. Dwa - musisz kupić specjalną ramkę kontaktową pod LGA1700, bo ILMy w płytach z tym socketem robią banany