Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #budujzwykopem #dom #budownictwo

Siemaneczko moje wykopkowe mordeczki i czcigodni Rabini, Jak obstawiacie ceny materiałów i usług budowlanych w 2023r. ?
Ja betuję, że pozostaną bez zmian, lub lekko wzrosną.

Czy leci z nami jakiś Mirek robiący w składzie budowlanym/u producenta materiałów budowlanych i może podpowiedzieć jak biznes teraz się kręci? Bo u mnie panie somsiedzie to słabo, słabiutko. Dlatego nim się obkupię po same kule w materiały, to wole na 100 sposobów poszukać info co sie dzieje na rynku. Trzeba trzymać rękę na pulsie.

Czy ceny budowy w 2023r.

  • Wzrosną nieznacznie 23.4% (30)
  • Wypier…w kosmos 12.5% (16)
  • Spadną nieznacznie 39.8% (51)
  • Pozostaną bez zmian 10.2% (13)
  • Będą robić i sprzedawać za półdarmo 14.1% (18)
  • Inne (w komentarzu) 0% (0)

Oddanych głosów: 128

  • 12
@CaptainSparrow: Widzę, że zdania ekspertów są wyjątkowo podzielone. Komu ufać, komu wierzyć?

Za spadkami cen: mniejsza ilość nowych budów.
Za wzrostami cen: ceny energii, wzrost pensji minimalnej, odroczony popyt, efekt śnieżnej kuli - rozgrzebane budowy ktoś musi dokończyć. A buduje się rekordowo dużo.

Ciekaw jestem realnych nastrojów w branży. Wiem, że wykończeniówka ma się dobrze, ale to może byc efekt rozpoczętych budów które trzeba dokończyć.
Może sie okazać, ze 2023 bedzie
@CaptainSparrow: inflacja i koszty zrobią swoje.
Popyt, podaż mogą minimalnie zmieniać ceny materiałów w zakresie marży składu ale więcej nie ma co liczyć.
Na ludzi, ich nadmiar, do pracy bym nie liczył. Jak nie Polska, to zachód wchłonie specjalistów.

Np pompa ciepła w Niemczech kosztuje z montażem ~40k€, w Polsce ~40kPLN więc widzisz jaki jest bufor na konkurowanie ceną. Wyssie specjalistów i tyle.
@CaptainSparrow: Szacuje się, że marża to około 35%, jednak koszty w nowym roku mają wzrosnąć o około 20%. Moim zdaniem można liczyć na utrzymanie cen z tego roku, to znaczy marże zostaną obniżone i biznes jakoś spróbuje to przetrwać.
@CaptainSparrow: Ceny już spadły, stal już po 4,2-4,5k/t, w wakacje była po 5,5k/t, wcześniej nawet po 7k/t. Silka w moim przypadku była po 8, a ostatnio miałem ofertę za 6,10, w fabryce jest po 5,2 loco. Ja uważam, że przez zimę ceny mogą jeszcze nieznacznie spaść i utrzymają się na takich poziomach w przyszłym roku. Sytuacja w firmie produkującej kominy jest taka, że jak w zeszłym roku codziennie wyjeżdżało 4-5 tirów
@CaptainSparrow: Nastroje w branży są tragiczne bo nie ma zamówień. Wchodzisz na branżowe portale i masz „kryzys” odmieniany przez wszystkie przypadki.

Czy to przełoży się na spadki cen? W normalnych okolicznościach krachu deflacyjnego powinno. Ale nie mamy krachu deflacyjnego a stagflację z głęboko ujemnymi stopami i duże oczekiwania inflacyjne - więc cholera wie. Mówię o ujęciu nominalnym, w realnym spadamy.
@CaptainSparrow: post niżej od Twojego jest na tagu mój z linkiem do wielkiebudowanie.pl. Tam co chwila są jakieś artykuły a patrząc po stylu pisania piszą je zdziśki oderwani od kielni a nie copywriterzy na zlecenie deweloperów xD dlatego tak tą stronę tak lubię i nią spamuje.

Najnowszy artykuł: https://www.wielkiebudowanie.pl/go.live.php/PL-H260/aktualnosci-budowlane.html?poll_show=2

Wykonczeniowka i elektryka ma teraz przedswiateczny boom ale ogolnie ekipy maja teraz ciepło w gaciach z uwagi na to, że „okienka” w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@CaptainSparrow: zalatw pozwolenie na budowe i czekaj z gotówką. Najciekawsze dopiero przed nami, towaru nabrane, przeterminowane płatności i ludzie zdziwieni ze trzeba płacić a towar nie schodzi. Sam teraz buduje i fachowcy mnie molestują, co do dnia pilnują moich decyzji ( ͡° ͜ʖ ͡°)