Wpis z mikrobloga

Albo i więcej. Mi wychodzi bliżej 50 tys, zakładając że ludzie faktycznie będą brali kredyty na limit tego programu. Jeżeli będą brali mniejsze kredyty, bo np. brak zdolności, ale za to mają gotówkę (darowizna, żyje się) i będą kupować nieruchy po 600k - 700k przy LTV 50%, to się okaże, że dodatkowe 10 tys czy 15 tys też się załapie. Inna sprawa, że jak kredyt poręczą rodzice (z darowizną lub bez) to taki absolwent faktycznie może spełnić warunki programu bez większego problemu.

Moim zdaniem od strony praktycznej łapią się młodzi ludzie na dobrych stanowiskach, a także bez stanowisk ale z rodzicami z gotówką lub zdolnością do poręczenia. Oraz starsi, którzy nie mieli nigdy mieszkania, ale to pewnie margines. Napisałbym raczej, że starsi z dopiero co dorosłymi dziećmi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Limitów na liczbę tak dofinansowanych kredytów na razie nie ujawniono, ani żadnego ewentualnego rankingu kto miałby się wtedy łapać. Nie wiadomo czy taki program w ogóle dojdzie do skutku, a jeżeli tak to w jakiej formie, jak bardzo miałaby się różnić od obecnej. Na ten moment widzę dwa główne efekty:
Być może kupią sobie tym głosy, bo to ewidentna kiełbasa wyborcza. Ale...
być może stracą od tych, co się załadowali w kredo przed programem, o ile opozycja nie poprze odpowiedniej ustawy. Ale taką prospołeczną pewnie poprze... Z drugiej jednak strony dostaliście "od rządu" wakacje kredytowe, chyba nie zapomnieliście? Oby ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Jak program dojdzie do wiadomości ogółu, to pewnie ograniczy to dodatkowo popyt w najbliższym czasie - łapiący się ludzie wstrzymają się w oczekiwaniu na szczegóły. Kwartał, może dwa, do wyborów...

#nieruchomosci #kredythipoteczny
Pobierz konsument - Albo i więcej. Mi wychodzi bliżej 50 tys, zakładając że ludzie faktycznie...
źródło: comment_1671215541BYMRKArWyNB6htSNVFm2S3.jpg
  • 4
@konsument: Aha, to raczej nie jest liczba kredytów rocznie, bo podany jest roczny koszt programu, czyli uwzględniając wszystkie istniejące kredyty. To jest raczej kilkadziesiąt tysięcy funkcjonujących kredytów ogółem. Niby nie jakoś drastycznie dużo, ale patrząc na tegoroczną sprzedaż, to liczba jednak dość znacząca.