Wpis z mikrobloga

Szukam noza bushcraftowego glownie do ciecia drewna (biwak w lesie). Myslalem o malej siekierce, ale chyba ciezej z tym zrobic rozpalke.
Fajnie jakby noz mial w pokrowcu ostrzalke.
Polecicie cos w okolicach 200-300zl?

#noze #bushcraft
  • 15
@FunkyZeit: toporek odpada u mnie. Za ciężki i za duży. Bardziej uprawiam turystykę niż bushcraft. Trochę mnie nie obchodzi, że zniszczę nóż. Używam małej kuchenki na drewno, tam potrzebne są małe szczapki, które rozłupuję właśnie nożem. Dlatego nie chcę drogiego handmejda, tylko jakiś kawałek znośnego metalu
@nie-jestem-robotem: W takim wypadku nie ma się nad czym zastanawiac i Mora companion. Albo w zasadzie jakakolwiek Mora. Szwedzi kupuja nowa co sezon i dlatego kaztuje grosze. Jak się szwendalismy po lasach Szwedzkich to autentycznie zbieralismy pordzewiale Morki ktore wyrzucaja po tym jednym biwaku na ktory jada raz w roku. Inne noze ktorych przeznaczeniem jest zniszczenie w okropny sposob nie mają sensu. No, chyba ze chcesz kupic handmejda 6mm grzbiet do
  • 1
@FunkyZeit: Chciałem kupić fiskarsa xxs, ale nigdzie nie widziałem, żeby ktoś go używał do strugania na podpałkę. Ot, siekierka do cięcia gałęzi.

Po to właśnie mówię o tej wbudowanej ostrzalce. Raz na rok wyjdę do lasu, to żebym mógł na miejscu naostrzyć noz przed bezmyślnym ciukaniem drewna

Ale ta jednorazowa Mora faktycznie wyglada spoko
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@bagi1: @nie-jestem-robotem
Mora robust. Bierzcie i batonujcie ile chcecie. Obejrzyjcie sobie testy, czy tam inne bezsensowne niszczenia na YT, ten nóż naprawdę dużo wytrzymuje. Długo już go używam i nie udało mi się go jeszcze rozwalić, a batonuję sporo.
Ostrzałki nie ma w zestawie, ale robust to koszt 40 pln, wiec polecam dokupic sobie kamień fallkniven dc4, lub cc4 za 100 pln.
Jak wam mora nie pasuje to w budżecie miesci
@nie-jestem-robotem: @bagi1: @Fotzsyzrk: przy Batonowaniu warto pamietac że działaja takie sily że noze klejone się rozklejają, ostrze luzuje sie w rekojeści a czasami wręcz pękają. Do tego jak trafisz na sęk to wydatek energetyczny potrzebny na przebatonowanie takiego kolka jest wręcz szalony. Do tak zwanych Hobo stove warto zbierac patyki takie co w reku możesz złamać, robienie szczapek do takiej kuchenki to już sztuka dla sztuki. No, chyba że
  • 0
@Fotzsyzrk: Rozumiem ze ten kamień dla niedzielnego użytkownika to raczej diamond ceramic?
Nie zależy mi na cięciu kartek w powietrzu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@bagi1: Ostrzenie to jest głęboka królicza nora.
Ja mam DC4 i ta strona ceramiczna jest super. Coś czuję, ze nie zużyję jej przez 10 lat. Ale ten nasyp ze strony diamentowej dość szybko się wykruszył i nie zbiera tak agresywnie jak na początku.
Więc teraz nauczony doświadczeniem - bym wziął wersję CC4. Bo tam zamiast płytki diamentowej mamy gładką ceramiczną, która też wystarczy na lata.

W terenie do podostrzenia to przeciągniesz
Przechodziłem, przez noże typu schrade schf37, siekiery jak fiskars x7. Teraz noszę składaną piłkę i jakiś bardziej uniwersalny nóż. Jak dla mnie to najlepsza konfiguracja