Wpis z mikrobloga

@kwahu666_ponownie: Przewidywana jasność supernowej Betelgezy to około -10 magnitudo, czyli na poziomie Księżyca w fazie pierwszej kwadry.
@Glikol_Propylenowy: @Gabaryt: Nikt się nie "pomylił", bo nikt poważny nie sugerował, że gwiazda na pewno eksploduje lada dzień. Najnowsze badania (źródło) sugerują, że Betelgeza jest na etapie fuzji helu, czyli zostało jej paliwa na co najmniej setki tysięcy lat.
@namrab: niby tak, ale były głoszone takie tezy, że być może betelgeza już wybuchła i lada dzień możemy się spodziewać miesięcy jasnych nocy (lada dzień, czyli jeszcze za naszego życia) i to w źródłach popularnonaukowych, stąd moja odpowiedź, bo nie mam czasu śledzić nowinek astrologicznych z pierwszej ręki (,)
@Glikol_Propylenowy: Badania supernowych to jedna z najsłabiej rozwiniętych dziedzin w astronomii. Eksplozje gwiazd są na tyle rzadkie, że wiele informacji o nich czerpiemy na podstawie symulacji fizycznych opartych na niekompletnych modelach. Obecnie poziom wiedzy nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, że dana gwiazda eksploduje jako supernowa za naszego życia - margines niepewności liczony jest w tysiącach lub milionach lat.