Wpis z mikrobloga

Mam pomysł eksperymentalny żeby sterować obrotami wentylatora w kotle biomasowym w zależności od czasu. Przykład: wsypuję do kotła 30kg paliwa i wiem, że będzie się to palić 3h (10kg/h) i chcę żeby wentylator przez pierwszą godzinę palenia pracował z maksymalnymi obrotami a po tej godzinie żeby stopniowo obroty spadały i ostatecznie po 3 godzinach żeby wentylator się całkiem wyłączył.
Czy są dostępne jakieś zwarte regulatory obrotów silnika z czasówką? Czy trzeba łączyć to oddzielnie tj. regulator oddzielnie sterowany oddzielną czasówką? Przeszukałem trochę internetu ale nie mogę nigdzie trafić na taki "zwarty w budowie" regulator (może nie istnieje?).
Jestem laikiem w tym temacie i proszę o pomoc. Jak robię gdzieś błędy logiczne/myślowe to proszę o poprawienie.

#elektronika #inzynieria #automatyka
  • 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Przykładem sterownika programowalnego układu logicznego (PLC), który można zastosować do automatyzacji sterowania obrotami wentylatora w kotle biomasy, jest np. sterownik firmy Siemens, model S7-1200.

Sterownik ten posiada wbudowane wejścia i wyjścia cyfrowe oraz analogowe, dzięki czemu może być podłączony do różnego rodzaju czujników i elementów sterujących. Ma też możliwość programowania za pomocą specjalnego oprogramowania, takiego jak np. TIA Portal.

Aby zastosować sterownik S7-1200 do automatyzacji sterowania obrotami wentylatora w kotle biomasy, należy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Melograno: Poniżej znajduje się przykładowy program w języku Ladder Diagram (LD) do automatyzacji sterowania obrotami wentylatora w kotle biomasy za pomocą sterownika PLC firmy Siemens, model S7-1200, i oprogramowania TIA Portal, gdzie czynnikiem zmian będzie czas jaki minął od włączenia kotła:

// Deklaracja zmiennych
VAR
time : REAL; // Zmienna przechowująca czas jaki minął od włączenia kotła
fanspeed : REAL; // Zmienna przechowująca obroty wentylatora

// Inicjalizacja zmiennych
time :=
@Melograno: ok, czyli to taki trochę lepszy sterownik na mikroprocesorze, ale układ wykonawczy nadal z triakiem "obcinającym" sinus.
Najtaniej byłoby chyba:
Drugi regulator (lub nawet nie jeśli ma być na 100%) + przekaźnik czasowy ze stykami przełącznymi. I teraz tak: nastawiasz czasówkę na 1h, wyłączona przez styki bierne zasila wentylator na 100% a potem przełącza silnik pod regulator na ustaloną wartość.

O S7-1200 zapomnij, nie ta skala i poza tym sam
@Melograno:
Ten regulator to dobrze działa? Ja próbowałem takim regulować wiatrak (inny niż ty masz) i strasznie mi buczało.
U mnie (ale ja potrzebowałem wentylator co najmniej 200W) skończyło się na arduino, silnik 12V od chłodnicy samochodowej, tranzystor do sterowania PWM i zasilacz ATX.

P.S.
Najłatwiej to będzie zrobić mechanicznie.
Sznureczek nawinąć na końcówkę potencjometru, do sznureczka ciężarek i coś co odpowiednio by spowalniało spadek obciążnika ( ͡° ͜ʖ
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bc547: dzięki za podpowiedź!
Tak przypuszczałem po składni tekstu, że to z AI ale i tak fajnie, że jakieś rozwiązanie podpowiedział więc nie mam powodu się obrazić