Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
W jaki sposób wybrać komornika sądowego, który sporządzi spis inwentarza zmarłego członka rodziny? Podobno należy wybrać odpowiedniego dla rejonu ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego. Dzwonię do sądu rejonowego (np. w Olsztynie) i wybieram jednego z kilku dostępnych komorników (sprawdzając opinie w internecie), czy w inny sposób?

Czy z racji dalszego miejsca zamieszkania (Poznań) mogę wybrać i opłacić komornika online, uzyskując spis inwentarza drogą pocztową? Zakładam, że może być wymagane potwierdzenie mojej tożsamości i bycia w pierwszej grupie spadkowej, prawda?

#komornik #notariusz #spadek #sad #prawnik #prawo #olsztyn #pytanie #finanse

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63a1c719ba11279a731b3939
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
W jaki sposób wybrać komornika sądo...

źródło: comment_1671565702d2IKGpm2gKdN9pvD8JyfI1.jpg

Pobierz
  • 6
@AnonimoweMirkoWyznania: musisz złożyć pisemny wniosek do właściwego miejscowo Komornika, Komorników znajdziesz na stronie internetowej właściwego Sądu Rejonowego. wniosek wyślesz pocztą, po zarejestrowaniu wniosku Komornik wezwie Cię do uiszczenia opłaty i zaliczek, wtedy zrobisz przelew. na koniec dostaniesz protokół spisu pocztą, nie ma potrzeby osobistego stawiennictwa.

zgonie z art. 637 kpc na wniosek tego, kto uprawdopodobni, że jest spadkobiercą, uprawnionym do zachowku lub zapisobiercą, albo wykonawcy testamentu, tymczasowego przedstawiciela lub wierzyciela
PonadgabarytowaSurykatka: @krawczykowski: Dzięki za odpowiedź!
- Którego z kilku wymienionych na stronie internetowej komorników wybrać? Czy można gdzieś poszukać opinii na ich temat, aby wybrać najlepszego?
- Czy z tak uzyskanym drogą pisemną spisem inwentarza udaję się do notariusza i wówczas przyjmuję spadek według tego, co jest na piśmie?
- Czy przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza jest jakiekolwiek ryzyko, że wyjdzie się na minus?

---

Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
@AnonimoweMirkoWyznania:
1. Na Twoim miejscu zapytałbym na lokalnej grupie społecznościowej na fejsie albo podzwonił po lokalnych radcach prawnych z zapytaniem kogo polecają.
2. Nie do końca wiem o co chcesz zapytać, ale moja odpowiedź brzmi nie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Do złożenia oświadczenia u notariusza dot. przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza nie jest wymagane sporządzenie spisu inwentarza. Komornik najprawdopodobniej i tak nie zdąży sporządzić spisu inwentarza przed
SystematycznyNiebieskipasek: @krawczykowski: Dzięki za odpowiedzi, pozwól, że dopytam z racji Twojej wiedzy:

- W takim razie do czego służy ten spis inwentarza przygotowany przez komornika, jeżeli komornik może nie zdążyć go przygotować w trakcie 6 miesięcy?
- Jak często okazuje się, że w tym spisie pominięto jakiś dług lub składnik majątku?
- Jeżeli np. ujawniony dług wynosi dużo mniej niż rynkowa wartość mieszkania (dług 50k, mieszkanie 300k) to chyba jest
@AnonimoweMirkoWyznania nie idź do komornika. Sam się zorientuj we wszystkich bankach, US, ZUS, UM itd. czy zmarły miał jakieś długi u nich, jeśli tak to je spisz sam, do tego dodaj całe mienie, które zostawił (mieszkanie, oszczędności, kosztowności) i zgłoś się do notariusza, żeby ten spisał protokół obejmujący wykaz inwentarza. Wydasz na to 300 zł. Komornik weźmie o wiele więcej.