Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Hej, Mam zamiar w przyszłym roku wybrać się do ortodonty, ale zdecydowanie wiem że mam do zrobienia kilka zębów u dentysty (Na pewno jedno leczenie kanałowe i kilka wypełnień) i tutaj nasuwa mi się pytanie, czy powinienem najpierw iść do ortodonty, żeby wskazał mi co ma być zrobione, czy jednak powinienem iść najpierw do dentysty?
Zadaje te pytanie, bo mam obawę, że wydam dużo środków na wyleczenie zębów, które potem mogą okazać się do wyrwania ze względu na leczenie ortodontyczne. Wiem, że nikt tutaj z magicznej kuli nie wróży, ale mam bardzo dużo do zrobienia jeśli chodzi o leczenie zębów a następnie korektę rozstawu zębów, czyli generalnie rzecz mówiąc obawiam się, że dobrze byłoby żeby przebiegło to jak najbardziej z jedną wizją. Nie mam o tych tematach za bardzo pojęcia, ale na logikę najlepiej byłoby mi gdyby ortodonta i dentysta to była ta sama osoba, wtedy nie miałbym wątpliwości, najlepiej byłoby mi to zrobić w jednym miejscu.
Tutaj pytanie do osób z Krakowa i okolic kogo by polecili, konkretnie do leczenia zębów i ortodoncji. Liczę się ze sporymi kosztami, więc chciałbym żeby zostały zminimalizowane, ale nie kosztem jakości. Czyli nie chcę oszczędzać, po prostu nie chcę przepłacać, bo wiem że jedno kanałowe to koszt kilku tysięcy złotych, szukam złotego środka. Ważne dla mnie jest dobre podejście i wyrozumiałość, unikałem dentysty przez jakiś czas po niemiłych uwagach (Zupełnie niepotrzebnych), również po złych doświadczeniach z leczeniem NFZ, teraz mam wystarczająco środków na leczenie prywatne i zależy mi na dobrej komunikacji i wyrozumiałości.
Możliwe że będę chciał zastosować leczenie w oparciu o nakładki, ale nie wiem czy będę się kwalifikował i nie wiem czy nie będą to zbyt duże koszta (powyżej 15 tysięcy złotych na ortodoncje czułbym, że wydaję już za dużo środków). Jeśli ktoś mógłby mi wytłumaczyć różnicę między najdroższym invisalign, a innymi, tańszymi nakładkami pokroju dr. smile czy hello smile, to byłbym bardzo wdzięczny.

#krakow #dentysta #ortodonta #invisalign #hellosmile #drsmile #zeby #ortodoncja

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63a3e0a2ac54d1c27d3bb412
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
  • 16
@AnonimoweMirkoWyznania: No cóż, znam podobny przypadek i trzeba było zaleczyć wszystkie zęby przed rozpoczęciem procesu korekcji zgryzu. Nie wiem czy to standardowa procedura ale w sumie ma to sens żeby nie pracować ortodontycznie na niezaleczonych ząbkach. Wołam @SkrytyZolw bo to specjalistka od tych spraw! Najlepiej iść do kliniki w której masz stomatologa i ortodontę, wspólnie wtedy układa się plan leczenia. Ten mój znany przypadek chodzi do dentist przy placu inwalidów, mają
@AnonimoweMirkoWyznania: zdecydowanie najpierw wyleczenie zębów, później ortodonta. Inaczej stracisz kasę na pierwszą wizytę, na której to usłyszysz.

Co do nakładek - kwestia wielkości twojej wady. Mi nakładkami wyprostowali w pół roku systemem Clear Aligner, bo Invisalign to mega drogi.

Jak coś to pytaj tu albo na priv.
@AnonimoweMirkoWyznania: zdrowych zębów się teoretycznie nie wyrywa, więc najpierw poszedłbym do dentysty, on zadecyduje czy jest co ratować czy ewentualnie wyrwać. Co śmieszniejsze ja zrobiłem na odwrót, tj. najpierw do ortodonty i tam mi kazała najpierw do dentysty żeby wszystko zaleczyć.
@AnonimoweMirkoWyznania: Idź do orto najpierw, On/Ona powie Ci jaka sytuacja jest u Ciebie. Generalnie ortodonta działa na zdrowych zębach. W moim przypadku i tak musiałem wyrwać dwie zdrowiutkie ósemki bo leczenie tego wymagało.
@AnonimoweMirkoWyznania: najpierw idź do ogólnego dentysty na konsultację, on Ci zrobi diagnostykę i ułoży plan leczenia, a potem z tym planem leczenia idź do ortodonty na konsultację. A najlepiej lecz się w klinice, gdzie obydwoje są na miejscu i będą się mogli ze sobą łatwo komunikować.

W Krakowie polecam Marcina Krupińskiego, do lepszego nie trafisz, a na pewno współpracuje z ortodontą.
@powaznyczlowiek: to już nie te czasy, gdzie trzeba coś wyrywać. Jak ortodonta każe rwać zdrowe zęby, to trzeba zmienić ortodontę, bo jest niedouczony, albo starej daty. Tak stwierdził mój ortodonta.
@szagrat777: mojej znajomej też powiedzieli, że ma za dużo zębów i pozbawili ją 4 zdrowych czwórek. Okazało się, że niepotrzebnie, bo da się odpowiednim przyłożeniem siły wpływać na kość przedniego przyzębia i poszerzyć ją na tyle, aby miejsce się znalazło i komfort gryzienia był większy, niż po rwaniu. Kwestia zwiększenia czasu leczenia i finansów. Nie ma nic za darmo. Przykład:
Jare_K - @szagrat777: mojej znajomej też powiedzieli, że ma za dużo zębów i pozbawili...

źródło: comment_1671743131UfB2CnS16Sj7qpZtfVePcY.jpg

Pobierz
@szagrat777: nie słuchaj kolegi @Jare_K: bo są sytuacje gdzie trzeba usunąć zdrowe zęby w celu prawidłowego ustawienia zgryzu. I robią to specjaliści znający się na rzeczy. Jeśli orto chce usuwać to skonsultowałabym się dla pewności z kimś innym, ale to nie jest zawsze w każdym przypadku oznaka pójścia na łatwiznę. Czasem ekstrakcja jest rozwiązaniem kompromisowym, w celu uniknięcia zabiegów ortognatycznych typu sarpe albo uniknięcia segmentacji jeśli taki zabieg już się
@asadasa: wlasnie zawsze mi mowili ze mam za mala szczeke i trzeba rwac. Wyrwalem jednego bo sie strasznie popsul, to powiedziala mi po tym ortodontka ze przeciwlegla 4 trzeba wyrwac dla symetrii i sie zastanawiam. Znajomi z pracy maja te luki i mowili ze strasznie sie w tym sepleni, ale to rozszerza dziaslo.
@szagrat777: nie jestem ekspertem ale jeśli zbyt wąska/mała szczęka wynika po prostu z takiej budowy kości szczęki to jak ma zadziałać niby łuk podniebienny? On nie jest w stanie poszerzyć szczęki tak po prostu, do tego trzeba chirurgicznie naciąć szew podniebienny, sam łuk wg mnie cudów nie zdziała ale może akurat u Ciebie to wystarczy? Nie da się tak powiedzieć nie znając przypadku, zwłaszcza jak się nie jest lekarzem. Ja bym
@AnonimoweMirkoWyznania ja bym najpierw poszedł na konsultację do kilku ortodontów (ja byłem u trzech) żeby sprawdzić czy ich opinie o metodzie leczenia będą spójne - nie chciałem trafić na słabego specjalistę. Na znanym lekarzu możesz sobie ustawić 3 wizyty u różnych ortodontów w ciągu jednego dnia i mieć już jakiś zarys sytuacji w głowie. Potem wybierasz twoim zdaniem najlepszego i pytasz które zęby pójdą do ekstrakcji, o ile pójdą. Wtedy zaoszczędzisz kilkaset