Wpis z mikrobloga

Wpisy za dwa dni świąteczne są wrzucone bez wołania. Wybaczcie mam lekki spadek formy jeżeli chodzi o poranną praktykę. Jakieś przesilenie i chyba mózg chce wrócić do starych zwyczajów ;)

Grudzień
Rozmyślania nad śmiertelnością

Stoicyzm na dziś – 26 grudnia
Nie pozwól, aby dusza opuściła cię przed ciałem

„Haniebne w życiu jest, jeśli dusza poddaje się pierwsza, podczas gdy ciało się z tym nie godzi”.
– Marek Aureliusz, Rozmyślania, 6.29

Mimo przynależnych Markowi Aureliuszowi przywilejów jego życie było trudne. Rzymski historyk Kasjusz Dion opisuje, że Markowi „nie przyświecał szczęśliwy los, na jaki zasługiwał; cezar był słabego zdrowia i praktycznie przez cały okres panowania cierpiał na liczne przypadłości”. W pewnym momencie był tak chory, że rozeszły się plotki, iż umarł. Sytuacja jeszcze się pogorszyła, gdy jeden z jego najbardziej zaufanych generałów wykorzystał ten moment do ogłoszenia się nowym imperatorem.

Jednak w trakcie zmagań z losem – z latami wojny, wyniszczającymi chorobami, zaburzonym synem (nie wiem czy nie miało być „snem” – podobno cierpiał na bezsenność, przyp. Sledz) – Marek nigdy się nie poddał. Jest dla nas inspirującym przykładem, o którym warto pomyśleć, gdy jesteśmy zmęczeni, sfrustrowani lub musimy rozwiązać jakiś kryzys. Oto człowiek, który miał wszelkie prawo być rozżalony i zgorzkniały, który mógł porzucić swe zasady i żyć w komforcie oraz luksusach, który mógł odłożyć na bok obowiązki i skupić się na własnym zdrowiu.

Jednak nigdy tego nie zrobił. Jego dusza pozostała silna nawet wtedy, gdy ciało było już słabe. Marek nigdy się nie poddał aż do momentu, w którym ostatecznie zrobiło to jego ciało. Umarł w okolicach Wiednia w 180 roku naszej ery.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"

Stoicki kanał discord: https://discord. gg/a2fHz87F (usuń spację po kropce)
  • 20
Ludzie powtarzaja ze nie trzeba miec dyscypliny, a to nie prawda, WSZYSCY wielcy ludzie musieli miec dużą ilosc dyscypliny bo samo sie nic nie stalo