Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #mieszkanie #kredyt #kredythipoteczny
Raz już przespałem możliwość kupna kawalerki na wynajem albo większego mieszkania. I teraz nie wiem jak to rozegrać. Tzn. Kusząca propozycją jest ten kredyt na 2% od pisiorów. Ja nie skorzystam już ale rodzeństwo które teraz się męczy na wynajmowanym jak najbardziej mogło by skorzystać. Tylko jak być krok przed innymi?
Tzn. W skrócie.
Wiadomo ceny mieszkań teraz wysokie,
koszty kredytu bardzo duże (ja 9,57%)
Po wprowadzeniu koszty będą niskie ale ceny pewnie jeszcze większe.
Gdyby tak kupić teraz mieszkanie w jakiejś wyprzedaży spadkowej oczywiście na kredyt, a potem je odsprzedać bratu/siostrze już na 2%
Jakie są minusy? Podatek PCC a może jednak da se go uniknąć.
Brak możliwości wsześniejszej spłaty (jakaś marża czy coś?
Może da się jakoś podpisać umowę z dev przedwstępną i kredyt dopiero za 2 lata?
  • 30
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@stanley88: nie każdy, odpadł kredytowy popyt inwestycyjny i spekulacyjny, ceny dopiero zaczynają spadki, był już taki RNS od 2008 mniej więcej na podobnych zasadach. Zatrzymał on spadki? Dołek cen był wraz z jego zakończeniem.
@stanley88: Rząd prognozuje 40k chętnych w 2023. Co wydaje mi się trafna estymacja. Nawet minister Buda hintował w jednym z wywiadów, że trzeba brać pod uwagę nie tylko to, że kredyt jest korzystny, ale też to że jest to zobowiązanie na lata, a czasy dla naszej gospodarki nadciągają ciężkie.

Innymi słowy - ceny nieruchów będą spadać, a nikt nie kupuje jak ceny spadają ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@stanley88: jak się wycofasz to stracisz zadatek, czyli najczęściej w okolicach kilkunastu tysięcy złotych

@BurzaGrzybStrusJaja: ogólnie mówi się o tym, że zalecenie KNF ma się zmienić dla całego rynku, a nie tylko dla kredytów 2% - natomiast w to akurat wątpię, ponieważ to zbyt mocny czynnik inflacyjny, a sam program byłby zbyt dostępny - a na to budżet państwa nie ma kasy. Jeśli chcą zmieścić się w kwotach, które sami
@acpiorundc: Marża przynajmniej 2% to była w czasie kredytowej hossy, kiedy linę zaciągało się na gołodupcach, a nie teraz kiedy kredyt będzie brany przez niewielką ilość ludzi którzy oszczędzali ostatnie 3 lata, dobrze zarabiają i maja kapitał ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kredyciarze jak owce frankowe - żyją po to żeby ich golić.