Wpis z mikrobloga

#podatki #polskilad #ksiegowosc
Siemanko, żona dwa meisiace temu założyła JDG opodatkowane o ewidencję podatkową. Nie wystawiłą jeszcze żadnej faktury, tylko wydaje pieniądze ;) Ja się obudziłem teraz, że ze względu że jest na ewidencji podatkowej, to nie będziemy mogli wspólnie rozliczyć pitu. Jaka jest najlesza opcja na zmianę na opodatkowanie ogólne?
  • 12
@WMPP: Chociaz jest sposób, musi wystawić fakture dla byłego pracodawcy, i wtedy możecie rozliczyc sie razem. A za miesiąc w którym wystawiła taką fakture płaci pełny ZUS.

EDIT: I jeszcze ten rok jest szczegolny bo osoby na ryczałcie moga cały rok zamienić na zasady ogólne beż zadnych dodatkowych ruchów, nie wiem czy JDG załozone w drugiej połowie roku sie pod to kwalifkuje.

Ale nie rozumiem po co zaczynać JDG na ryczałcie
@zibizz1: Tak, to miałem na myśli. A czy jestes pewien? Ponieważ: https://www.pit.pl/aktualnosci/zmiana-formy-opodatkowania-dzialalnosci-za-2022-rok-a-prawo-do-ulg-i-odliczen-w-pit-1007564

Nowa forma opodatkowania w 2022 roku - jak dokonać zmiany?

Za sprawą Polskiego Ładu przedsiębiorcy dotychczas opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych bądź podatkiem liniowym, mogą zmienić opodatkowanie w całym 2022 roku na skalę podatkową. Aby jednak to zrobić muszą poczekać do sezonu rozliczeń podatku PIT, który rozpocznie się już w styczniu. W jaki sposób będą mogli dokonać zmiany?

Za
Ale nie rozumiem po co zaczynać JDG na ryczałcie jak sie nic nie zarabia a tylko robi koszty.


@zibizz1: A bo pani urżedniczka powiedziała żonie że na ewidencji sie płaci najniższe podatki i jak nie wie to niech wybierze ewidencje. A dopieor potem docczytałem że od meiisaca jest Nowy ład i nie ma wspólengo pitu jak jest ewidencja.
Chociaz jest sposób, musi wystawić fakture dla byłego pracodawcy, i wtedy możecie rozliczyc sie razem. A za miesiąc w którym wystawiła taką fakture płaci pełny ZUS.


Bezrobotna od kilku lat.
@WMPP: Zawsze tak było(drugi link), i przestań pisac "ewidencji podatkowej" tylko ryczałt lub "ryczałt od przychodów ewidencjonowanych"

Moim zdaniem powinna przeliczyć JDG na zasady ogólne, założyć KPiR, wprowadzić kostzy i wykazac strate i złozyć wspólny PIT-36 na koniec roku i tyle.
Tylko ten myk został stworzony dla tych co wybrali na 2022 roku rycząłt lub podatek a w skutek zmian podatkowych w polowie roku okazało się ze zasady ogólne mogły być
@zibizz1: W kazdym razie, chyba w styczniu żona złoży formularz CEIDG-1 ze zmianą opodatkowania na skalę podatkową, a PIT rozlicyzmy przy pomocy PIT-36 który "jeszcze mocniej" zmieni formę opodatkowania na sklaę podatkową ;)
@WMPP: Bardzo dziwnę że żona polega na opini urzędniczki, juz lepiej by wyszła pytając o to googla, albo księgowej. Doradzenie komuś formy opodatkowania bez zdania kiku dodatkowych pytań jest błedem. Szczególnie taka porada, która jest zupełnie błedna. Jak ktoś nie wie to powinien wybrac domyślna opcje czyli skale podatkową. Zakładanie pod koniec roku JDG z ryczałtem to najgorszy mozliwy ruch
Nie wystawiłą jeszcze żadnej faktury, tylko wydaje pieniądze ;) Ja się obudziłem teraz, że ze względu że jest na ewidencji podatkowej, to nie będziemy mogli wspólnie rozliczyć pitu. Jaka jest najlesza opcja na zmianę na opodatkowanie ogólne?


@WMPP: nie czytałem całego wątku, ale czas na zmianę formy opodatkowania, jest do 20 dnia nastepnego miesiąca, po osiągnięciu przychodu. Więc masz czas.