Wpis z mikrobloga

Siemaneczko, chciałbym zbudować sobie maszynkę do cięcia styropianu na drucie oporowym. Szukam jakiegoś fajnego zasilacza - nie z czarnej listy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Potrzebuje jakoś 12V 5 A więc w teorii laboratoryjny byłby spoko, ale nie mam, a sprawdzony trochę kosztuje, a chciałbym coś taniego.

Najlepiej jakby miał jeszcze regulacje napięcia i nie był bydlakiem :D
#elektronika #elektryka
  • 12
@fiddle: No właśnie te 5A to problem. Jakieś 2 A to mam, ale z kalkulatora dla nichrome wire wychodzi, że przydały by się co najmniej 4, 5 to tak w zapasie. :D
@Jarek_P: @sberatel: Taki no namowy zasilacz Zasilacz impulsowy 12V/5A/P do ledów się nada (z popularnego serwisu aukcyjnego)
@Lukasq: Myślę, że jedyna rozsądna i stabilna opcja to zasilacz komputerowy. Praktycznie każdy da radę. Zewrzesz bodajże zielony z czarnym i gitara. Te zasilacze do ledów to często badziew, a komputerowy musi te minimum 15A na 12V mieć, więc 1/3 tego nie zrobi na nim wrażenia, a używki kupisz po 40pln.
@Lukasq: byle tylko drut oporowy był tak dobrany, by zasilacz nie pracował na granicy mocy i będzie dobrze. Jak masz wątpliwości, to kup zasilacz trochę na wyrost, 60W a 100W nie mają znów aż tak wielkiej różnicy w cenie. Ewentualnie poszukaj gdzieś w elektrośmieciach starych zasilaczy do halogenów, ludzie zmieniając halogeny na ledy je często sprawne wyrzucają, bo to do niczego już się i tak nie nadaje, a do cięcia styropianu
@fiddle: @Jarek_P: W sumie rzeczywiście zasilacz od kompa chyba będzie najlepszy. Ma zazwyczaj dobre parametry plus jakiś w piwnicy na pewno się znajdzie. Do tego nie ma problemu z wtyczką. :D

Jedyny minus, że jest duży i ciężko go jakoś ładnie podpiąć, ale w sumie za darmo to nie będę wybrzydzał. :D
@Lukasq: itam się nie da, wszystko się da, zoba moją maszynę do półautomatycznej produkcji trapezokształtnych wstawek do docieplania skosów. Maszynka produkowała dwie sztangi naraz, a widoczny na zdjęciu młotek nie znalazł się tam przypadkiem, tylko pełnił bardzo istotną dla działania urządzenia funkcję :)
Leżąca na stole resztka tarczy do cięcia zresztą też nie leży tam przypadkiem, też jej obecność jest przemyślana i zaplanowana.
Jarek_P - @Lukasq: itam się nie da, wszystko się da, zoba moją maszynę do półautomaty...

źródło: comment_1672737125fgkBqpxhgm79WXzT587WdZ.jpg

Pobierz