Wpis z mikrobloga

Drogie smarthome mirki, przybieram się powoli do "smartyfikacji" dość dużego domu rodzinnego, z podwórkiem itp. Pierwszą rzeczą jaką chce ogarnąć jest instalacja homeassistana i monitoring jednego kawałka podwórka, a potem dalszy rozwój. Planuje wykorzystać raczej jakiegoś thin clienta niż raspberry.

Jaka kamera:
1. zewnętrzna
2. bezprzewodowa(tak, spodziewam się problemów, chcę spróbować bo bardzo ułatwiłoby to życie, jeżeli się nie uda to będzie po kablu wtedy)
3. z możliwością integracji z homeassistantem(nie musi być out of the box, byleby dało się w ogóle)
4. bez konieczności używania apki producenta(poza konfiguracją początkową, która raczej będzie niezbędna), a najlepiej żeby całość działała tylko w sieci lokalnej, bez żadnego kontaktu "ze światem"
5. Budżet powiedzmy do 1500(wydaje mi się to ze sporym zapasem wystarczające, wolałbym wydać mniej).
Znalazłem https://antonczak.eu/2022/04/03/home-assistant-jako-rejestrator-kamer-reolink/ i ogólnie te kamery reolinka mają całkiem spoko jakość z tego co widzę, natomiast może ktoś korzysta i mógłby powiedzieć czy po konfiguracji jest potrzebne połączenie z serwerami producenta(bo rozumiem że nie, ale nie chcę się zdziwić i zwracać)? Ewentualnie chętne przyjmę inne rekomendację/opisy rozwiązań, dopiero się przymierzam do tego, ale na 100% muszę to zrobić, więc chciałbym sobie oszczędzić czasu na próby i błędy.

#homeassistant #smarthome #monitoring
  • 8
@Brzozaa: obczając jakieś testy reolink jest super w kategorii cena/jakość

@dktr moze akurat coś mi pomożesz. mam takie kamerki yi home. spoko, jest podglad w home assistant ale jak z tego korzytsać na zasadzie, zrób print screena klatki filmu jak wykryjesz ruch, coś użytecznego a nie tylko podglad na zywo
@ozzi91: Ja tylko używam HIK'a i tam można sobie zdefiniować adres serwera który zostanie odpytany w przypadku wystąpienia zdarzenia, na tym serwerze robię sobie plik php który ładnie odbiera to zapytanie i przy okazji w parametrach dostaje np pozycję x,y na obrazie gdzie to zdarzenie wystąpiło. Niedawno sobie powiesiłem przed blokiem, liczę samochody i ludzi który wchodzą i wychodzą z bloku, dane wrzucam sobie do bazy. A tu np trzymam
przy okazji w parametrach dostaje np pozycję x,y na obrazie gdzie to zdarzenie wystąpiło


@dktr: dostajesz też info ile wykryto osób? myślę o sytuacji gdy rano wyjdzie z klatki grupa osób (1 wydarzenie out) a potem każda osoba o różnych porach wróci do domu (3 osobne wydarzenia in). W tym scenariuszu na koniec dnia bilans in będzie większy niż out?
@Michuy: To działa tak że jak np 4 osoby przechodzą bardzo blisko siebie to kamera 4 razy odpyta plik na serwerze. Dopiero tam sobie wszystko liczę i np resetuje liczniki o północy.