Wpis z mikrobloga

Dzisiaj usłyszałem, że #polska nie jest wcale złym miejscem do życia, człowiek z #egipt postanowił się tu przeprowadzić i twierdzi, że jest tu lepiej. Że inflacja 19% to i tak nic w porównaniu do 60% z egiptu, że u nas jest coraz drożej, ale przynajmniej jest towar w sklepach, a tam nie.

W dodatku, mając pełną paletę możliwości (nie ma tu żony na bank, rodziny wg mojej wiedzy też nie), nadal zdecydował się na nasz kraj. Próbowałem dopytać, dlaczego, skoro zaraz obok są chociażby Niemcy, ale nie dostałem żadnej konkretnej odpowiedzi.

Jestem w ciężki szoku. W zasadzie to już trzeci raz, znam co najmniej dwie pary hiszpan/portugalczyk + polka, które wolą mieszkać tu, niż tam.

Jak, mając już za sobą decyzję o zmianie kraju zamieszkania, można decydować się na ten nasz zaścianek? Co siedzi w głowach takich ludzi? Są przecież kraje o znacznie lepszym klimacie i porównywalnej ekonomii lub o podobnym klimacie i znacząco lepszej ekonomii.

#emigracja #wtf
  • 22
@sasik520: zależy co kto robi w Polsce. Też znam w Rzeszowie jednego kolesia z Egiptu, który studiuje tutaj i pracuje w IT jako specjalista od secruity. Prócz tego znam Hiszpanów pracujących tutaj jako mechanicy samolotów, laskę z Turcji w HR - są też osoby z Peru, Portugalii, nawet Niemiec. Wszyscy sobie chwalą, ale jak długo tutaj będą to tego nie wiem.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@sasik520: bo Polska to stosunkowo tani kraj. Nie masz żadnych muzułmańskich bojówek. Możesz powiedzieć że Allach jest głupi i nikt cię nie zabiję.
Do lekarza są kolejki ale jak trzeba to trafisz od razu.
Dobra pogoda.
Możesz pić piwo publicznie.

Byłem w USA dwa lata.
Wróciłem
@sasik520: Bo Polska nie jest złym miejscem do życia ale zaczyna się to zauważać jak się zobaczy trochę świata (nie na all inclusive) .
Jedyne co mi tutaj nie odpowiada to klimat i ogólna mentalność ludzi
Jak, mając już za sobą decyzję o zmianie kraju zamieszkania, można decydować się na ten nasz zaścianek? Co siedzi w głowach takich ludzi?


@sasik520: Moze wreszcie obudzic sie, ze Polska nie jest taka zla jak probuja Ci wmawiac, a trawa nie jest bardziej zielona po drugiej stronie jeziora?

A juz na pewno nie jest zasciankiem. Ja sie raczej zastanawiam co Ty masz w glowie ze tak uwazasz?
@Dentka7: udowodnij?

Bo ja widze:

- paskudna jesień przez 3/4 roku - szaro, buro i ponuro
- bardzo wysokie ceny w stosunku do wynagrodzeń
- bardzo niską kulturę pracy - pracodawcy nie szanują pracowników
- fatalną, w zasadzie nieistniejącą służbę zdrowia
- a w ostatnich latach również policję
- co najgorsze, w ostatnich latach wszystko zmienia się bardzo szybko w bardzo złym kierunku
- brzydkie i zmieniające się na coraz brzydsze,
udowodnij?


No ok, przedstawie kilka faktów w kontekscie Twoich odczuć.

I zanim zaczne, napisze tylko jedna rzecz. Moze Twoje odczucia wynikaja z tego ze mieszkasz w Polsce w miejscu, w ktorym faktycznie jest tak jak opisujesz.

Ale Polska nie jest az tak jednorodna, zycie w duzym miescie jest inne niz w malym miescie i inne niz na wsi.

A Warszawa to juz zupelnie inny poziom: Jest w 10 najbogatszych rejonach Unii Europejskiej.
@sasik520 znam Francuske co się przeprowadziła do Polski bo w korpo z francuskim ma zdecydowanie lepszy hajs i mniej pracuje niż jej poprzedniej pracy w krematorium we Francji. Dawno z nią nie gadałem ale od początku była chętna na naukę polskiego i integrację. Jak masz pracę z fajnym hajsem też Polska jest spoczko.
@Dentka7: ale wymyśliłeś. Odnosisz się do pojedynczych punktów. A ja nie to próbowałem przekazać.

Polska jest średnia w większości aspektów i słaba lub beznadziejna w pozostałych. Tymczasem, decydując się na emigrację bardzo daleko od swojego miejsca zamieszkania, możesz wybrać destynacje, które są średnie w większości aspektów, słabe lub beznadziejne w niektórych, ale dodatkowo doskonałe lub ponadprzeciętne w pewnych innych.

I to jest sedno mojej wypowiedzi. Zdecydowałeś się wyjechać daleko od domu,
Odnosisz się do pojedynczych punktów. A ja nie to próbowałem przekazać.


@sasik520: Zgadza sie, odnosze sie do konkretnych punktów, przyniesionych przez Ciebie.
Przeciez nie da sie inaczej porownac niz konkretów.

A na jakims hejterskim poziomie nie chce mi sie rozmawiac, bo to po prostu nie ma sensu. Kazdy ma swoje odczucia, ale o nich nie ma co rozmawiac. Trzeba rozmawiac o konkretach. Odnosnie odczuc to ja np. w ogole nie wyobrazam
- brzydkie i zmieniające się na coraz brzydsze, miasta z zacofaną komunikacją - na cały kraj mamy aż dwie linie metra w jednym mieście.


@sasik520: ten komentarz o liniach metra to komentarz typowego p0laka z kompleksem niższości. Metro to nie jest jakiś wyznacznik nowoczesności. Fajnie, jak jest, ale nie każde miasto tego potrzebuje. Za to każde większe polskie miasto ma bardzo rozwiniętą sieć tramwajową. Jak narzekasz na komunikację miejską w Polsce