Wpis z mikrobloga

Trochę mnie śmieszy jak niektórzy eksperci łatwo krytykują decyzję o ataku na Ukrainę patrząc na wszystko wyłącznie z dzisiejszej perspektywy. Dzisiaj wszyscy są tacy pewni jaka to była głupia decyzja, że nie miało prawa się udać, a wtedy jak dzisiaj pamiętam jak każdy był obsrany, że Ukraina serio padnie w kilka dni xD

Przecież gdyby nie wiele zdarzeń, które szczęśliwie razem przyczyniły się do obronienia Kijowa, to dzisiaj każdy chwaliłby putina jako wybitnego stratega xD Zła organizacja ataku, silna postawa Ukraińców w Kijowie jak i samego prezydenta itd. wiele rzeczy złożyło się na to zwycięstwo.

Ps. Naturalnie nie piszę tutaj o tym czy to jest moralnie dobre czy nie, bo zaraz ktoś mi wypomni, że jak to można tak o wojnie pisać. Piszę tylko o samej szansie na udany podbój Ukrainy.

#ukraina #przemyslenia #rosja #wojna
  • 19
@majorkuprik:

stara głupia odzywka

tu chodzi o ocenienie czyjejś decyzji biorąc pod uwagę jaką wiedzę miał w momencie podejmowania decyzji i jaki był wtedy stan świata

oceniać efektu decyzji nie musimy, bo to jest powszechnie znana informacja

@sznapix: Było masę głosów i takich i takich. Natomiast nie da się ukryć, ze nawet na wykopie wszyscy siedzieli obsrani i spodziewali się, że za niedługo wszyscy pójdziemy do wojska, bo na granicy
@wot7557: jak wszyscy mieli informavje o sile armii rosyjskiej i ta prawdziwa moc by sie ujawnila i skonczyliby w pare dni to by zrobili z ukrainy pacynke i dostaliby jakies male sankcje. Swiat zaczal sie burzyc jak po pierwszych blamazach zaczeli niszczyc miasta do 0 o anihilowac cywili
Bartosiak chwali pierwotny plan putina


@wot7557: z Bartosiakiem to jak z ruskimi wiadomościami: bądź pewien, że jest odwrotnie niż mówią. To jak dobrze się ten plan spiął mogliśmy obserwować pod Hostomelem, pod Czernichowem, pod Białohoriwką, około piętnastu razu pod #!$%@?ą, pod Sewieropiździeckiem, pod Chersoniem, pod Morzem Czarnym na pokładzie "Moskwy" i w stu innych miejscach.
Taki to był plan, dopięty na ostatni guzik: wjechać do drugiego największego kraju Europy (pompowanego uzbrojeniem
@Murasame: Na Wykopie pisali że nasi terytorialsi nie mieliby żadnych szans w starciu ze Specnazem i dronami bo na dzisiejszym polu walki takie nieprofesjonalne jednostki są bezwartościowe ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@slapdash:

wjechać do drugiego największego kraju Europy (pompowanego uzbrojeniem przez pół Europy od kilku miesięcy


Armia w Afganistanie miała jakieś problemy na papierze? Z liczebnością albo sprzętem? A z Talibami przegrali praktycznie bez walki.

Tak jak pisałem wyżej, ja piszę o tym co ja wtedy myślałem, ale podejrzewam, że masa osób nie podejrzewała, że Ukraińcy będą mieć tak wysokie morale w tej wojnie. Właśnie z tego powodu masa osób skazywałą ich
@Murasame: decyzja o ataku była głupia nawet wtedy. Nic to nie zmienia. Niezweryfikowane informacje o przeciwniku, nieprzygotowana armia. W obronie Kijowa nie było szczęścia. Ukraińcy się dobrze przygotowali i mieli lepsza armię na tym odcinku i wykorzystywali teren. Groziło całkowita kasacja wojsk rosyjskich tytułem rozciągniętych linii logistycznych, więc się wycofali. Jedyne szczęście pod Kijowem o jakim można mówić to że Ukraińcy nie ogarnęli że trzeba było blokować odwroty i zniszczyć to
Trochę mnie śmieszy jak niektórzy eksperci łatwo krytykują decyzję o ataku na Ukrainę patrząc na wszystko wyłącznie z dzisiejszej perspektywy. Dzisiaj wszyscy są tacy pewni jaka to była głupia decyzja, że nie miało prawa się udać, a wtedy jak dzisiaj pamiętam jak każdy był obsrany, że Ukraina serio padnie w kilka dni xD


@Murasame: zgoda w 100%.

Było blisko :) gdyby jeszcze gdzieś ktoś tak zdradził jak w chersoniu albo gdyby
jaką wiedzę miał w momencie podejmowania decyzji


@Murasame: my tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że od 2014 Ukraina się dozbrajała i miała ogromną pomoc z Zachodu. Jeszcze przed inwazją mówiło się głośno, że ewentualny atak na Ukrainę może się skończyć źle dla ruskich.
@shmatshiage: @thorgoth:

Właśnie zdrada w Chersoniu (o ile to jest to miasto o którym myślę, które się poddało) to było to czego wiele osób spodziewało się, że będzie się działo na o wiele większą skalę i w większej ilości miast, ja sam myślałem, że w ten sposób padnie Ukraina. A okazało się, że to był jeden taki głośniejszy przypadek i koniec.

Nadal jestem zaskoczony tym, że tak skorumpowane państwo, z
@Murasame: na samym początku to tak, każdy był obsrany i obserwowanie tego co się tam odwala było surrealistyczne.
Ale już kilka dni później wszyscy zobaczyli płonące ruskie kolumny, do głosu doszli też ludzie tacy jak Skrzypczak, a zwykli ludzie weszli choćby na wikipedię i sprawdzili że ta wielka ruska armia to może jest na papierze, bo piechoty tam wcale tak dużo nie było, więc czym oni mają zająć Ukrainę, skoro ta
@Murasame: ewidentnie niedoszacowali potencjał ukraincow, zawierzyli własnej propagandzie sukcesu, że są wielcy i przygotowanie. To głupi atak. Nie byłby głupi, gdyby byli lepiej przygotowani. I nagle wjechała Ameryka i zaczęli dostawać. Ruszyli z motyka na Kijow.
Właśnie zdrada w Chersoniu (o ile to jest to miasto o którym myślę, które się poddało) to było to czego wiele osób spodziewało się, że będzie się działo na o wiele większą skalę i w większej ilości miast, ja sam myślałem, że w ten sposób padnie Ukraina. A okazało się, że to był jeden taki głośniejszy przypadek i koniec.


@Murasame: Chodziły informacje że fiutin wydał ponad miliard dolarów na przekupienie całej