Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Komornik poinformował mnie, że przed poproszeniem go o przygotowanie spisu inwentarza po zmarłym członku rodziny mam wysłać wniosek do sądu o wydanie "postanowienia o sporządzeniu spisu inwenatrza", dzięki czemu spis inwentarza będzie mieć moc prawną.

1) Czy ktoś z was dysponuje dobrym wzorem takiego wniosku? Czy można go złożyć online przez #epuap albo #profilzaufany?
2) Czy wszystko (wniosek do sądu, wniosek do komornika, uzyskane dokumenty) załatwię zdalnie, tj. online lub drogą pocztową?
3) Lepiej przyjąć spadek (u notariusza, oczywiście z dobrodziejstwem inwentarza) przed czy po przygotowaniu takiego spisu?

#testament #prawo #spadek #komornik #prawnik

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63b6f9343aff44a0fb1abdf8
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
Pobierz AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Komornik poinformował mnie, że prze...
źródło: comment_1672953876AZEY4UqYeO6ZNz2iUBlPAJ.jpg
  • 4
@AnonimoweMirkoWyznania: Wszystko możesz załatwić pocztą. Są w wzory w internecie albo poprosić kogoś, kto ma dostęp do legalisa/lexa o wzór. Ja bym zrobiła spis przed - wtedy przed ewentualnym przyjęciem mam jasną sytuację i mogę się jeszcze zastanowić czy faktycznie ten spadek przyjąć.
Niech mnie ktoś poprawi w razie czego, ale coś pamiętam, że wniosek taki może być zgłoszony na dwa sposoby: do sądu lub bezpośrednio właściwemu komornikowi, który przystępuje do
PrzyjemnyNomad: @WaniliowaBabeczka: Masz rację. Dwie uwagi:

- Komornik poinformował mnie, że muszę oddzielnie wystąpić do sądu, inaczej spis przygotowany przez niego nie będzie mieć mocy prawnej
- Lepiej przygotować spis wcześniej, przed przyjęciem spadku, ale komornik może ostatecznie nie zdążyć z przygotowaniem go w terminie 6 miesięcy po informacji o śmierci członka rodziny
---

Zaakceptował: LeVentLeCri
@AnonimoweMirkoWyznania: Ale to nie będzie miał mocy prawnej tylko wtedy, gdy sąd oddali, odrzuci wniosek komornika lub umorzy postępowanie - wtedy spis sporządzony przez komornika ma charakter prywatny (czyli jest wykazem inwentarza). Jeżeli więc robisz to przez komornika to on to zgłasza do sądu - ty wtedy nie musisz. Jeśli sąd się nie przychyli - składasz zażalenie.
@AnonimoweMirkoWyznania:
tak jak wskazała @WaniliowaBabeczka
zgodnie z art. 637 ind. 1 kpc wniosek o sporządzenie spisu inwentarza może być także zgłoszony bezpośrednio komornikowi, który byłby właściwy do wykonania postanowienia sądu spadku o sporządzeniu spisu inwentarza. Komornik przystępuje niezwłocznie do sporządzenia spisu inwentarza i zawiadamia o tym sąd spadku, który wydaje postanowienie w przedmiocie sporządzenia spisu inwentarza. Jeżeli sąd oddali albo odrzuci wniosek albo umorzy postępowanie, spis sporządzony przez komornika rodzi takie