Wpis z mikrobloga

Moja babcia miała 2 synów i jedną córkę ( moją mamę) Bracia mojej mamy mieszkali w domu z moją babcią, byli alkoholikami i nie mieli żon ani dzieci.

Pierwszy brat zmarł i zostawił testament w którym przepisał swoje udziały w nieruchomościach na moją matkę.
Drugi brat zmarł i zostawił testament w którym przepisał swoje udziały w nieruchomościach na moją babcię.

Po śmierci pierwszego brata zaczęły wychodzić długi babci. Przyszło pismo od komornika o wszczęciu postępowania i że dług wynosi 100k. Okazało się że babcia brała różne pożyczki z banków oraz z chwilówek. Wpadła w klasyczną pętle zadłużenia, zarzekała się że ten dług to wszystko co ma do spłaty.

Moi rodzice spłacili komornika żeby ratować majątek ( babcia ma dom jednorodzinny oraz inne nieruchomości ).

Niestety po jakimś czasie mama przejrzała jej telefon i znalazła SMSy z prośbą o uregulowanie rat, znalazła w domu babci różne dokumenty,że pożyczek było więcej i to nie tylko na babcię ale też na drugiego brata.

Moi rodzice skontaktowali się ze wszystkimi wierzycielami którzy wysyłali listy, pisali SMSy i dzwonili aby jakoś rozłożyć to wszystko na raty i zacząć spłacać.

Wysłalismy pisma do KRD i BIK żeby sprawdzić raporty. Wszystkich pożyczek wyszło kilkadziesiąt, większość pożyczek była spłacana kolejnymi pożyczkami , kilka umorzonych i kilka w trakcie spłaty teraz przez moich rodziców oraz z emerytury babci.

Myśleliśmy, że to już wszystko ale na telefon babci ciągle odzywa się ktoś nowy i straszy komornikiem. Moi rodzice już nie dają rady finansowo i chcą to wszystko zostawić.

Co w takim przypadku może zrobić ewentualny komornik, jeśli wszystkie nieruchomości nie są w całości na babcie ?

Co z częściami które należą do mojej mamy ( plus część udziału z testamentu po pierwszym bracie ) .
Całe oszczędności rodziców poszły na te spłaty i teraz wszystko na marne ?
#chwilowki #komornik #dlugi
  • 4
  • Odpowiedz
@1sonny0: za mało informacji i zbyt ogólne pytanie żeby rzeczowo odpowiedzieć, ale tak ogólnie to:
1. Komornik może zająć udziały babci w nieruchomościach i je zlicytować, ale mało kto nabywa takie udziały.
2. udziały Twojej mamy nie zostaną zajęte i zlicytowane
3. Nie na marne, przecież spłaciliście część długów babci. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@krawczykowski: Czy jest jakaś możliwość dokładnego sprawdzenia zadłużenia ? Ponieważ odzywają się firmy windykacyjne o długi których nie było w raporcie KRD i BIK .
Więc można tak w nieskończoność spłacać i nawet nie mieć świadomości ile tego naprawdę zostało.

Napisałem, że wszystko na marne ponieważ gdy już moi rodzice nie dadzą rady tego spłacać to w razie ewentualnej śmierci babci trzeba będzie się zrzec spadku. Tak więc równie dobrze można
  • Odpowiedz