Wpis z mikrobloga

@mackbig: Ale ty zakładasz że jakiś człowiek z automatu na uczelnie pójdzie. A może poszedł do technikum i sobie pracował i pisał? A ty od razu że nie jest w stanie skończyć, a ktoś mógł nawet nie spróbować. Albo jakaś dziewczyna kochała książki, została matką i siedziała w domu, choć miała dobre oceny w szkole. Różnie bywa
@KoninaBeZiomeczka: No racja. Różne są sytuacje w życiu. Chociaż jestem prawie pewien, że 99% pisarzy ma jakieś studia skończone. No ale odkładając te studia na bok ciężko jest się wybić. To troche tak jak z zostaniem raperem. Pewnie wiele osób byłoby w stanie napisać tekst taki jak raperzy i jako tako to zarapować, no ale 99% raperów ma 1000 wyświetleń na youtubie i nikt tego nie słucha. Rozpoczęcie takich karier graniczy
@mackbig: Zależy. Graniczy z cudem? Patrząc po ilości pisarzy to nie wydaje mi się. Niektórzy tylko z tego żyją a ja się dopiero o nich dowiaduję jak mają po 30 książek. Graniczy z cudem to może zostać mega bogatym, ale takim średniakiem to jeddnak jakieś szanse są.
@KoninaBeZiomeczka: Polska to też mały rynek na czytelnictwo. Pamiętam jak Bartosiak wydał pierwszą książkę o geopolityce i sprzedała się jako wielki hit, radio, tv, gazety, a to było 9k egzemplarzy, więc nie tak dużo, więc pewnie 99% pisarzy sprzedaje mniej.
@KoninaBeZiomeczka: Przypomniałeś mi The Whirlpool Gissinga.

Niektórzy tylko z tego żyją


@KoninaBeZiomeczka: xDDDDDD

Większość współczesnych polskich pisarzy gdzieś pracuje na etacie, i to niekoniecznie pisarsko. Taki Bartek Biedrzycki chyba robi w IT, Orliński uczy w szkole (choć ten to literatura faktu), chyba poza Mrozem wszyscy albo gdzieś pracują, albo są na czyimś utrzymaniu.

Sam proces pisania też nie jest prosty...
Chociaż jestem prawie pewien, że 99% pisarzy ma jakieś studia skończone


@mackbig: Owszem, taki mróz ma nawet doktorat. Pisanie to głównie... risercz, risercz, jeszcze raz risercz. Tak, nawet jak się pisze jakieś romansidło - trzeba zriserczować choćby co ludzie kupują.
@Filipterka25: Ale przykłady dałeś xD Mróz to szczyt zarobkowy PL i tylko top 1 miałby żyć ze swojej dziedziny? Ale słaby risercz zrobiłeś ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale to że ma doktorat to nic nie znaczy. Równie dobrze mógłby być jak Miłoszewski i mieć sobie średnie i zdobyć Paszport Polityki, ale Mróz takiej nagrody nie zdobędzie, bo to literacki fast food
Mróz to szczyt zarobkowy PL i tylko top 1 miałby żyć ze swojej dziedziny?


@KoninaBeZiomeczka: Z samych książek? Całkiem możliwe.

Równie dobrze mógłby być jak Miłoszewski i mieć sobie średnie i zdobyć Paszport Polityki


@KoninaBeZiomeczka: Miłoszewski zasadniczo z zawodu jest scenarzystą i z tego żyje.

A co kupują?


@KoninaBeZiomeczka: Książki, ale serio myślisz że to się pisze bez choćby sprawdzenia jakie (jak skonstruowane, co zawierająca, z jakimi bohaterami etc.)
Z samych książek? Całkiem możliwe.


@Filipterka25: Nie całkiem możliwe tylko jest to absolutną nieprawdą co wiem po wielu wywiadach. To chyba byłoby dość dziwne gdyby top 1 zarabiał miliony na samych książkach a top2 kilkanaście tysięcy

Miłoszewski zasadniczo z zawodu jest scenarzystą i z tego żyje.


@Filipterka25: A to nie wiem. Z samych ksiazek na pewno nie bo jednak mało co pisze.

Książki, ale serio myślisz że to się pisze