Wpis z mikrobloga

Co myślicie o zakupie klucza dynamometrycznego sprężynowego do kół dla laika? Dwa razy w życiu miałem sytuację, że po jakichś naprawach (w dwóch różnych serwisach) poluzowało mi się w trasie koło na alufeldze, mimo że koła były niby dokręcane przez nich po przejechaniu ~150 km. Przez to wytworzyła mi się jakaś schiza, że jak tylko cokolwiek u mechanika jest robione z odkręcaniem kół, to zaraz mi to koło odpadnie. Minus że taki klucz powinno się oddawać co roku do kalibracji.
#mechanikasamochodowa #mechanika #narzedzia
Bromatologia - Co myślicie o zakupie klucza dynamometrycznego sprężynowego do kół dla...

źródło: comment_1673336968dskP3MgOzd3iZpe4IhcB0r.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@Monsanto93: kluczem dynamometrycznym się nie odkręca...

@Bromatologia: na Twoje potrzeby to co jest dostępne w castoramach i innych będzie ok, koła się kręci momentami +100 więc dobierz sobie klucz odpowiedni do momentu

jeśli chodzi o kalibracje, to tak powinno się, tylko jeśli będziesz go używał do kół to nie ma takiej potrzeby :)
  • Odpowiedz
@Bromatologia: ja jak sam zmieniam sobie koła to korzystam i bardzo polecam. #!$%@? mnie jak mechanicy dojebują pneumatem śruby, a gdyby cokolwiek sie stało na zadupiu to ty sie matrw jak odkręcić koło 30 centmetrowym kluczem... A z tego co piszesz to masz pewność, że koło jest dokręcone z odpowiednią siłą i ci sie nie odkręci.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@amath: Są całe tabelki na necie z jakimi momentami dokręcać koła w różnych samochodów (większość aut ma 110 Nm, ale nie wszystkie).
@Bromatologia: Ja kupiłem za 90 zł klucz o długości pewnie z 50 cm i całkiem spoko się spisuje. Nawet jak wymieniam opony u mechanika/wulkanizatora, to i tak jest zalecenie, żeby dokręcić po przejechaniu 50 km i do tego spisuje się znakomicie. Do samodzielnej wymiany kół też jest ok.
  • Odpowiedz
@Del: tak jest, to określa producent, ale mniej niż 100 nie widziałem, stąd napisałem +100

w terenówce ze względu na rozmiar koła kręcę 150 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Bromatologia: ja tam kupiłem klucz z przedłużka na bp za 50 zł trochę słaba jakoś ale jakiś czas wytrzyma. Jak nie to sobie kup nawet mały klucz do kół i znajdź jakąś rurę wsadź w klucz i masz o to przedłużkę
  • Odpowiedz
Zawsze dokrecan ze swoja sila, szwagier sie uparl, zebym kluczem dokrecil jak wninstrukcji, dokrecone zgodnie z instrukcja. Po kilku dniach auto zaczyna telepac, wszystkie kola luzne ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
  • Odpowiedz
Dokładnie od ojców nauczyliśmy się #!$%@?ć w opór bo tylko wtedy jest dobrze, a nagle okazuje się, że wcale tak mocno nie trzeba.


@lougramm: Mój ma odwrotnie jak podchodzę z kluczem dynamometrycznym ustawionym na 110nm to krzyczy że za mocno. A później przy zmianie na zimowe można jedną ręką odkręcić koła. Chyba jedynie ratuje go to że między wymianami nie robi więcej niż 4-5 tys. km.
  • Odpowiedz