Wpis z mikrobloga

@Gorkel: Nie zrobisz istqb advanced jak nie masz istqb foundation.
@Ziutek_Grabaz: bardzo często istqb daje pierwsza robotę w testowaniu (jeśli zrozumiesz o czym traktuje, bo zdać i zapomnieć nie pozwoli Ci porozmawiać swobodnie o zagadnieniach związanymi z testowaniem)
@Tang0 podobnie jak znajomość jakiegokolwiek programowania czy automatyzacji, a to można dalej rozwijać w przeciwieństwie do samej teorii istqb od, którego juz się nawet odchodzi bo jest przestarzałe i często bezużyteczne
@Gorkel: firma Ci płaci czy sam chcesz opłacić? Jeśli z własnych pieniędzy to szczerze mówiąc sam się dasz rade nauczyć w kilka dni, wtedy możesz zapłacić za sam egzamin. Gasq ma całkiem ok szkolenia, miałem tez do czynienia z inna firma prowadząca istqb, szkoda ze nie pamietam nazwy ale mieli z czapy i szkolenia i pakiety egzaminacyjne
@Ziutek_Grabaz: Nie zrozum mnie zle, sam nie jestem zwolennikiem istqb (chociaż TAE advanced jest całkiem ok od strony TAS/zrozumieniu budowania frameworkow) ale często przy niskim albo żadnym stazu jest w korpo ważniejszy od samego programowania - zwyczajnie firma zakłada ze musi Cię przeszkolić z programowania i na to się szykuje, ale chce od Ciebie podstaw myślenia jak tester i chce żebyś potrafił się wysłowić w jezyku testerskim.
@Gorkel: W internecie masz pełno dostępnych europejskich i amerykańskich arkuszy egzaminu foundation, zobacz z czym to się je i podejmij decyzje, ja raczej bym się sam wyszkolił i zapłacił tylko za egzamin
@Tang0 tak, są takie firmy. A potem się okazuje że nigdy tej wiedzy nie użyjesz. I dla wszystkich innych pracowników nie ma różnicy pomiędzy bugiem, a defektem i wrzucają taski bez opisu. Hejtuje istqb od kilku lat. W zadnej firmie z którą współpracuje nie przydało sie to nigdy.
@Gorkel: istqb nie jest konieczne ale ma bardzo dużo pożytecznych rzeczy które przydają się na codzień w pracy, no może poza przeglądami.

@Ziutek_Grabaz: co to znaczy że się nie przydało? piramida testów się nie przydała? test funkcjonalne/niefunkcjonalne, techniki testów? Nie testujesz wartości granicznych itp? xD Sorry ale pomimo ze wielu ludzi w it to debile to warto szerzyć dobre praktyki