Wpis z mikrobloga

Jak to jest z tą "ciągłą nauką" w IT pod względem konieczności poświęcania na to CZASU?
Czy po opanowaniu pewnego poziomu w jakichś technologiach już jest z górki, czy by się utrzymać jako porządny programista trzeba cały czas trzepać w ramach doszkalania godzinami tutoriale, książki, dokumentacje i materiały ciągle nowych rzeczy?

Czy ta nauka to bardziej kwestia sprawdzenia od czasu do czasu co tam się zmieniło w nowej wersji Javy itp.?
Istnieje stereotyp, że programista co przez rok czasu nie był w branży to już nie ogarnia co się dzieje, bo wszystko się w tym czasie mogło zmienić, albo że podręczniki IT już są nieaktualne zanim zdążą się wydrukować, na ile to jest prawdziwe?

Trochę niepokojąca jest ta wizja nieustannego ślęczenia godzinami nad nauką czegoś czego nie da się nauczyć

#programowanie #programista #nauka #naukaprogramowania #programista15k #it
  • 20
  • Odpowiedz
Czy po opanowaniu pewnego poziomu w jakichś technologiach już jest z górki

@Bananek2: Imo tak jest jezeli wystarczy ci bycie przyzwoitym wyrobnikiem. A obecnie to za takie bycie wyrobnikiem spoko płacą. Jak chcesz być wymiataczem czy iść w stronę architekta to na pewno warto się ciągle douczać nawet jak masz już solidne podstawy bo zawsze możesz wiedzieć więcej, znać lepsze rozwiązania danego problemu.
Co do tego, że po roku poza branża
  • Odpowiedz
za 35k uczysz się codziennie i rozwijasz poza pracą


@Aten7385: xD not really

Mam 36k na B2B i poza pracą nie poświęcam na to czasu w ogóle. Zdecydowana większość która ma 10-15 lat expa i dostaje taką kasę ma również dzieci i #!$%@?, bo by musieli się doszkalać chyba po nocach
  • Odpowiedz
@Bananek2: u mnie nauka wlatuje jeżeli chcę zmienić firmę. Przypominam sobie podstawowe zagadnienia, przeglądam to o co najczęściej pytają. Chociaż przy kolejnej zmianie pracy do programu chyba też będę musiał wrzucić trening live codingu.
  • Odpowiedz
Mam 36k na B2B i poza pracą nie poświęcam na to czasu w ogóle. Zdecydowana większość która ma 10-15 lat expa i dostaje taką kasę ma również dzieci i #!$%@?, bo by musieli się doszkalać chyba po nocach


@WyjmijKija: same here. Co prawda trochę mniej na fakturze, ale już bardzo blisko 30k. Zero nauki po godzinach a często "w czasie pracy" ogarniam prywatne rzeczy na które nie mam czasu
  • Odpowiedz
wcześniejsze solidne podstawy pozwolą to w miarę szybko ogarnąć.


@Aten7385: właśnie to mnie zastanawiało jaki rodzaj to jest nauki. Bo jak chcę zrobić obiad według nowego przepisu to też muszę się go nauczyć, ale czym innym jest nauka polegająca na tym, że coś trzeba sprawdzić nowego co nie zabiera zbyt wiele CZASU, a co innego szkolenie się wielogodzinnymi tutorialami gdzie musisz przerabiać pierdyliard modułów i poświęcać na to CZAS na teorie
  • Odpowiedz
@WyjmijKija: @awiner: Na +-35k trzeba mieć jedną z tych rzeczy: spore doświadczenie, umiejętności, znajomość niszy, pracować dla zagranicznego klienta, fart jak #!$%@? xd

Raczej taki typowy miras co tylko przegląda oferty w korpo tyle nie zarobi.
  • Odpowiedz
@Bananek2: ja się uczę w pracy. I uczę się dużo, tylko większość to jest tak, żeby zrealizować jakieś zadanie. Większość czasu "samo się uczy".
Po pracy też sporo poświęcam na rozwój, ale tu już głównie kwestie ludzkie, mentalne, organizacyjne. Od dawna nie czytałem dokumentacji do poduszki, choć czasem ręka swierzbi.
Najwięcej uczę się z rozmowy z innymi i parowania.
Java here, i k8s.

Z ciekawości na jakim etapie jesteś?
  • Odpowiedz
@Bananek2 Moim zdaniem c# nie wymaga ciągłych poprawek, #java ma ciągle aktualizacje, a chętnych jest dużo. Co do Pythona; zdaniem kolegów jest po prostu prosty, mi najbardziej podchodzi c#, chyba głównie dlatego że wszystko na nim napiszesz. ( ʖ̯)
  • Odpowiedz