Wpis z mikrobloga

Czy jest tutaj ktoś kto kupuje na Amazon i ma #dzialalnoscgospodarcza #jdg? Otóż dodałem sobie NIP na amazonie i kupiłem sprzęt elektorniczny zapłaciłem cenę X która zawierała opłatę A netto za produkt i opłatę B tj podatek VAT.
Teraz okazuje, że mimo zakupienia produktu od Amazon.pl, przedmiot został wysłany z Niemiec, Faktura VAT zawiera tylko opłatę A z VATem wynoszącym 0%, a sam podatek VAT tj kwota B została mi zwrócona na konto.
Teraz się pojawiają się 2 pytania.
1)Normalnie bym rozliczył fakturę, i pomniejszył przelany VAT na koniec miesiąca o kwotę B, ale teraz to nie wiem co zrobić? Mam to jakoś rozliczyć czy coś? Bo de facto, kwotę B i tak mam już na koncie, ale z drugiej strony to możnaby lecieć w uja i wszystko kupować z 0% VATem, także wolę się upewnić.
2)W PL sam fakt zakupu produktu na fakturę nie oznacza, że trzeba tą fakturę przedstawiać do US (bo np uznaliśmy, że dany zakup nie pomaga w uzyskaniu przychodu), co należy zrobić gdy kupię produkt, zostanie on wysłany zza granicy ale nie chcę go wliczać w koszta?
Muszę otrzymaną kwotę VAT wysłać do urzedu skarbowego czy jak?

#amazon #firma #wlasnafirma #podatki
  • 2
@mikorys: to że dodałeś sobie NIP w jakimś serwisie to jedno,
ale czy Ty zgłosiłeś swoją działalność na CEIDG VAT UE ?
To powinienes zrobić w pierwszej kolejności, dostaniesz info że Twój VAT UE to PL<NIP>

i dopiero wtedy możesz rozliczać VAT z krajami UE.
W sumie powinni Ci odrzucić ten NIP co wpisałeś, jeżeli nie miałeś zgłoszonego VAT UE - to jest jakoś prosto do weryfikacji przez API - większośc
@mikorys: ad 1 masz opisane np. tutaj

Jeżeli jesteś podatnikiem VAT czynnym, zakup w ramach WNT i podatek VAT od niego wykazujesz w deklaracji VAT-7 albo VAT-7K jako podatek należny i podatek naliczony, wskutek czego transakcja podatkowo wychodzi “na zero”. Powinieneś jeszcze złożyć deklarację VAT-UE z informacją o dokonanych nabyciach.

US dostaje informacje o wymianie towarów i usług, więc jeżeli faktury nie zaksięgujesz, to po jakimś czasie wzywają do wyjaśnienia niezgodności