Wpis z mikrobloga

Hej, potrzebuję porady jak ogarnąć swoje podatki. Współpracuję z 3 firmami, mam podpisane 2 umowy zlecenie i 1 o dzieło.
Na umowach zlecenie mam po około 14720 oraz 17000 miesięcznie, na dziele 12500 (50% kosztu uzyskania przychodu), wszystkie kwoty brutto. Jestem studenciakiem przed 26 więc odchodzą mi składki i dochodowy. Czy w takim wypadku warto pchać się w B2B?

Jeżeli dobrze liczę, to w tym momencie mam w przybliżeniu 530640 brutto, czyli rocznie jestem około 390k do przodu.
Pierwsze 120k na czysto ze względu na pierwszy próg, później 32% + 10800 od reszty czyli (530640 - 120000 - 10800) * 0.68 = 271891
Czy przejście na B2B w mojej sytuacji ma sens? Zastanawiałem się też, czy może jakaś spółka byłaby możliwa, moja dziewczyna prowadzi Jednoosobową działalność gospodarczą (około 9500 netto), może korzystnie byłoby rozliczać się jakoś razem. Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki, jeżeli ktoś poleca jakąś księgową/biuro rachunkowe/cokolwiek to bardzo chętnie spróbuję.

#programowanie #programista15k #podatki #ksiegowosc #b2b #jdg #var #rozliczeniapodatkowe #firma #jdg #dzialalnoscgospodarcza
  • 13
  • Odpowiedz
Nigdy nie od żałuję że nie poszedłem na informatykę na studia..


@-pafel: spora szansa, że stałbyś się zgorzkniałym januszem informatyki, który siedzi na elektrodzie i ma pretense do świata, że nie żyje algorytmami i teorią. Albo jeszcze gorzej - mógłbyś uczyć tego innych.
  • Odpowiedz
Na umowach zlecenie mam po około 14720 oraz 17000 miesięcznie, na dziele 12500


@AGRESYWNA_KREMUWKA: a żal mi wydać 200 czy tam 500 na to aby księgowa porządnie rozliczyła mi podatki. Dlatego zapytam się randomów w necie, i będę liczył, że mi poprawnie odpowiedzą.
zarzutka 2/10 bo odpisałem.
  • Odpowiedz
@AGRESYWNA_KREMUWKA: Skoro masz poniżej 26 lat, to korzystaj z statusu studenciaka oraz ulg z tym związanych, jak ci stuknie 26 lat, to wtedy dg. Pamiętaj że jak przejdziesz na dg przy takich kwotach to jeszcze dochodzi ci vat 23% oraz cudowna składka zdrowotna 9%
  • Odpowiedz