Wpis z mikrobloga

#wedkarstwo
Czemu w necie jest taki śmietnik z rybami? Ogólnie większość stron pisze, że istnieje tylko karaś polski i japoński, polskiego nazywają złotym i złocistym, japońskiego srebrzystym, ale na nielicznych stronach mamy:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kara%C5%9B_srebrzysty
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kara%C5%9B_chi%C5%84ski
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kara%C5%9B_pospolity

z czego na chińskiego mówią złoty lub złocisty.

Natomiast ichtiolog Piotr Piskorski, mówi o trzech karasiach.

Nawet TVN mówi o trzech:
Karasia pospolitego znajdziemy przede wszystkim w Europie z wyłączeniem głównie terenów północnych

Karaś złoty , niegdyś błędnie nazywany w literaturze fachowej karasiem srebrzystym lub złocistym, obecnie zyskał i ugruntował sobie stałą nazwę. Mimo to rybacy często jeszcze mylą ze sobą karasia chińskiego z tzw. karasiem japońskim czyli właśnie karasiem srebrzystym.

Karaś srebrzysty , nazywany inaczej często japońskim, kiedyś mylony był z karasiem złocistym i uważany za jego podgatunek. Obecnie uważa się go za autochtoniczny gatunek dorzecza Amuru, azjatyckiej rzeki leżącej przede wszystkim na terenie rosyjskim.

I ja się pytam, czemu taki mętlik robią wędkarze, losowe strony wędkarskie, losowe artykuły.

I dlaczego ludzie nazywają karasie bąkami? Co karaś ma wspólnego z ptakiem lub muchą? Bo jeden bąk to ptak wodny, a drugi bąk to owad, mucha taka. Pewnie mylą z trzmielem. Tak jak ludzie mówią "o, samiec komara, duży komar", na koziułkę warzywną
Hamza - #wedkarstwo
Czemu w necie jest taki śmietnik z rybami? Ogólnie większość stro...

źródło: karasie

Pobierz
  • 15
@Hamza: ja na jakiejś grupce na fb apropo sprzedaży ryb, znalazłem kłótnie o karasie właśnie.

Nie mam takiej wiedzy jak hodowcy, ale
- osoba która oferowała sprzedaż karasia złocistego ( dość tanio ) została zalana lawiną komentarzy typu
*pokaż zdjęcie* , *pokaż jakie ma płetwy* , *pewnie to nie nasz polski*

Twierdzili, że nasze karasie mimo zbliżonego ubarwienia mają coś z płetwą co je odróżnia.
Uznam, że hodowcy jednak mają o
@bezi: w razie czego, ten obrazek, który dołączyłem pochodzi z filmiku tego ichtiologa, o którym wspomniałem. Nie gwarantuję, że on poprawne zdjęcia wybrał, bo nie znam się, ale być może z racji studiów i praktyk rybackich, zna się, gwarancji nie ma, póki nie zapytasz innego ichtiologa dla porównania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Hamza: Troche karasi połowiłem w życiu, ale nigdy takiego jak na tym zdj nie widziałem na żywo w polsce. Niektóre pospolite były mocno złotawe ale płetwy miały w naturalnie ciemnym ubarwieniu, a inne były bardziej wpadające w brąz. Aczkolwiek zakładam że takie wahania ubarwienia są podyktowane środowiskiem danej wody, tak jak np z okoniami czy linami które są od złoto zielonych po prawie czarne jak smoła z domieszką brązu. Ale fakt
@Ziemniak43212: swoją drogą, na co je najczęściej łowisz? i jeśli to woda PZW, to zadowolony jesteś z okręgu? i które województwo? A jak tam u Was z węgorzem, przetrzebiony czy raczej jeszcze są?
@Hamza: Ostatnio wędkuje mało, ale ten zbiornik znam od małego dziecka.

Jest to bardzo duży, prawie 300h zbiornik retencyjny PZW, woj. Lubelskie. Zbiornik zaniedbany, zarośnięty jak jasna cholera, z brzegu jak chcesz połowić to musisz najpierw włożyć dużo pracy w zrobienie miejscówki i jej czyszczenie. Przez to trzyma się tam dużo lina więc spoko, ale zbiornik monotematyczny. Lin, wzdręga, okoń i szczupak, taki karaś to może kilka w sezonie. Tylko kontrolują,
@MateMizu: To nie tak łatwo odróżnić. Jak są w brudnej wodzie to nawet te srebrzyste wyglądają jak złote, ale wpuść je do czystej to wyglądają jak same srebrzyste, na siłę można je odróżnić po płetwach. Sam kojarzę tylko te dwie odmiany.
@ptt_: No u mnie wszystkie są jak te wyżej. A jakie to koniec końców są to nie wiem. Powiedziałbym, że złote.

Jak jeszcze były złote i srebrne obok siebie to odróżnienie było proste, te srebrne aż białe były. Teraz to nie wiem xD.
@Scutacarus: To by się zgadzało, bo u mnie karpie, amury, liny i leszcze orają dno ciągle.

Z drugiej strony wcześniej były srebrne i właśnie wyżej pokazane. Srebrne były rzeczywiście srebrne i woda im nie przeszkadzała (chociaż wtedy była jeszcze brudniejsza i płytsza, bo staw pogłębiany był na 3.5m), więc może to jakaś krzyżówka.