Wpis z mikrobloga

Oglądam sobie Farmę Clarksona i też bym tak chciał xD
Tyle, że w Polsce musisz zdobyć edukację rolniczą by sobie kupić z 5 hektarów ziemi. Chętnie bym jakieś drogie, egzotyczne rośliny uprawiał i wybudował chatę na zadupiu.
Jak w końcu ten z%@ PiS przegra wybory, to uwolnią obrót ziemią i każdy będzie mógł uprawiać co będzie chciał.
#rolnictwo #seriale #farmaclarksona
Pobierz a.....o - Oglądam sobie Farmę Clarksona i też bym tak chciał xD
Tyle, że w Polsce mus...
źródło: clarksons_farm_fot_amazon_prime
  • 19
@antywojo: jak uwolnią obrót ziemią to prawdopodobnie nie będzie Cie stać cokolwiek kupić, bo juz teraz ceny w niektórych województwach są chore.
Dla niego to hobby, Ty byś zbankrutował po dwóch sezonach bez innego dochodu.
400ha robi wrażenie.
Choć mnie najbardziej zaskoczyła biurokracja, że nawet sam koloru i materiału na dach budynku nie może wybrać bez zezwolenia urzędników.
Pewnie dlatego w angielskich miasteczkach i wioskach jest klimat, a u nas #!$%@?..nik
@greed-is-good: wiesz, 5 hektarów mi starczy. Wystarczająco na jakieś warzywa, pomidory, czosnek, budynek z grzybami shitake i inne bzdury. Działki 1 hektarowe to jakaś pomyłka.

Z rozmiarem tej ziemi to oni tam przesadzili :)
Ja nie wierzę, że Clarkson cokolwiek tam z tego wyciągnie i będzie miał profit. Pewnie jak kamera wyłączona to biega cały sztab rolników i ogrodników, a i tak to ich przerasta ;)
@antywojo: w sumie możliwe, tam ma sporo łąk, jakiś las i 4osoby mu pomagają.
Babka w Polsce gdzieś na mazurach ma 1000ha i same uprawy. Zatrudnia na stałe 6 czy 7pracowników i dorywczych tylko na żniwa czy wykopki żeby ktoś na kombajnie sortował.

Na youtubie masz szalony farmer, gość ma 1ha i mówi, że na swoje wychodzi niby.
@greed-is-good: można wyjść na swoje z małego terenu, ale to musi być coś innego niż mają inni. Jakieś czosnki, azjatyckie przyprawy, grzyby w stodole, maliny/truskawki, pomidory czy coś takiego. Nie chodzi mi o jazdę traktorem, oranie i zasiewanie zboża :)
@greed-is-good: bo 1 hektar to trochę za mało, ale już 5 by było ok. Na jakieś owoce. Clarkson posadził wasabi w strumyku, ale kiedyś się bardziej orientowałem i jest wiele takich dziwnych warzyw, które dają niesamowity zwrot. Rolnicy się u nas nie zajmują takim czymś, bo raczej dominuje tradycja, zboże, świnie, krowy ;)
@antywojo: Ty ale wiesz że wystarczy 2 letnie zaoczne rolnicze nie? Jest też opcja nr 2 czyli ożenek z rolniczką. A wiesz co jest najlepsze już w trakcie nauki możesz kupić ziemię, złożyć wniosek o dotację na młodego rolnika albo PROW a wykształcenie uzupełnić w ciągu 5 lat. Ale ostrzegam nie baw się w to, trzeba kochać hazard i być szaleńcem by chcieć pracować i utrzymywać sie z roli.
@antywojo:

Pewnie jak kamera wyłączona to biega cały sztab rolników i ogrodników, a i tak to ich przerasta ;)


No raczej nie, tam sprzętu sporo ma, dość wydajny. Na jego areał wystarczy 2 pracowników. A co do wyciągania profitu, to ogólnie jest to dość dochodowy biznes zakładając że pogoda dopisze i sprzedajesz w odpowiednim momencie plony. Bo w Polsce? W Polsce to jak w lesie woli se rolas 20 ha kupić
@antywojo: 2-go sezonu nie oglądałem jeszcze, w pierwszym fakt zero profitu, ale pytanie czy wliczali Labo R8 do kosztów za ponad pół bańki. Zanim on po tych swoich zakupach wyjdzie na zero to minie X lat. Ale ogólnie to jak już masz sprzęt to profit jest. Nie chce się chwalić ale miesięcznie ( pomijając 2022 z przyczyn wiadomych) wyciągam powyżej średniej krajowej z 70 ha
@antywojo: w bajkach i filmikach na yt daja latwy i gigantyczny zwrot. A realnie albo sa podatne na jakies szkodniki czy warunki i czesto sie nie udadza. Albo zwyczjanie nie ma zbytu i nikt i tak ich nie skupi, albo okaze sie ze za mala kase.

Maly teren i zyski to albo szklarnie, albo posiadanie sprzetu rolncizego i uslugi dla wiekszych rolnikow.
to jest Clarkson ;) on tej farmy się pozbędzie z chwilą wygaśnięcia kontraktu z Amazonem i wróci do ciepłego penthausu w Londynie :D


@antywojo: Przecież on tę farmę kupił jako w 2008 roku, a od kilku lat tam mieszka. Pewnie wcześniej dzierżawił innym pod uprawe, a teraz robią serial bo mu się zachciało ogarniać samemu :).