Wpis z mikrobloga

@boqus:
grafika pobiera mniej niż 300W, miewa krótkie skoki do ~350

nie tylko karta graficzna pobiera prąd, może warto napisać jaki procesor?

sam sobie wylosuję procesor: ryzen 5600 : powinno wystarczyć 550W w tym wypadku
@10129: na ten moment i5-8400 na płycie MSI B360M PRO-VDH. W najbliższym czasie planuje coś z i3-12100F i Gigabyte B660M, chyba że proponujesz coś innego :D
Okej, właśnie też widziałem ten artykuł, tyle że na X-kom podali zalecany zasilacz 600 i w tedy zacząłem się zastanawiać hah dzięki za pomoc :D
@boqus: powinno byc ok na 8400.
zastanowiłbym się nad ryzenem 5600, jest sporo wydajniejszy od 12100, jak nieco drożej to intel 12400f

TDP podają chyba na 200W w tej konkretnej

i ma do 230W, oni jednak nie testują skoków chwilowych a te bywają spore chociaż to ma znaczenie tylko jak przekroczy sporo wtedy zasilacz potrafi kompa wyłączyć - u niego nie przekroczy.
https://ithardware.pl/testyirecenzje/test_karty_graficznej_gigabyte_geforce_rtx_3060_ti_eagle_oc_8g-15562-10.html

referent też ma 200W niby, ale jak się
Pobierz
źródło: 04-Peak-Power-1
@boqus: occt pokazuje mi (przy 98% power limit i OC) 192W przy 99% load. 500W Vero L3 mi nie wybuchł przy 5600x i OC 3060ti więc ten Corsair se poradzi. I to też nie jest tak, że (dobry) zasilacz nie wytrzyma dużego skoku napięcia 1ms. Obecny setup nie wyłączył mi się samoistnie nigdy.
Aczkolwiek jak tylko skończyła mi się gwarancja to zmieniłem zasilacz na rm550x
@10129 w zasadzie nie, ale TDP jest jednak uśrednionym sufitem i oznacza że pod maksymalnym obciążeniem tyle ciepła będzie generować. Nie znaczy to natomiast że karta nie może chwilowo pobierać np 250W (o ile nie robi tego za często oczywiście) i będzie to np. trwać 50-70ms więc nie podniesie temperatury znacznie. TDP karty może więc być niższe niż szczytowa moc pobierana, bo TDP to nie jest szczytowa ilość ciepła.

Dlatego mając kartę
@10129
W prockach w ogóle jest zabawnie że płyty pozwalają ustawić PL2 czyli czas na jakim ma być boost i można go dać w sumie na bardzo duża wartość i procek o TDP 125W będzie brał ponad 200 cały czas (rzeczywiste TDP oczywiście pójdzie w górę bo nie trzymasz zalecanych czasów producenta)
Pobierz
źródło: temp_file.png6888865298629392761
znaczy się to nie było do końca o TDP, w momencie gdzie chwilowo pobiera więcej watów też więcej ciepła wydziela i w sumie tylko o to mi chodziło. może źle się zrozumieliśmy w tym, chodziło tylko, że ile prądu pobiera tyle ciepła odda w danym momencie.

co do procesora to TDP jest wartością do zignorowania bym powiedział, AMD w ogóle to liczy w sposób który jest wymyślony z tyłka i ma zerową