Wpis z mikrobloga

Czy są jakieś kary za niezłożenie PIT-8c w przeszłości? xD Taka sytuacja - na początku 2021 otworzyłem w BOSSA’ie konto IKE, które zamknąłem, a konto usunąłem. Zadzwoniłem do nich w lutym 2022 żeby potwierdzić, że wyślą PIT-8c do US i potwierdzili. Potem za bardzo się tym nie interesowałem, bo i tak za 2021 miałem stratę. Wczoraj wszedłem zobaczyć tegoroczny PIT i sprawdziłem z ciekawości rok poprzedni i widzę, że brakuje w nim dokumentów z BOSSA’y, choć mam z innych domów maklerskich. Na mailu brak jakiejś wiadomości w tym temacie, więc wyczytałem, że powinni mi wysłać list, ale też nic do mnie nie trafiło od nich w ubiegłym roku. Coś zrobić w tym temacie, czy olać póki co? Podatku i tak nie miałbym do zapłacenia. #gielda
  • 5
@ZiobroTyPrzestan: grozi ci kara. Zeznanie podatnik musi złożyć a ty nie dopelniles tego obowiązku. To tyle jeśli chodzi o odpowiedź na główne pytanie.
Co będzie dalej? To już nic pewnego. Jak się zajmą twoja sprawa to decyzję sygnuje naczelnik urzędu skarbowego. Ale co on tam podpisze to twoje ryzyko. Ale w najgorszym wypadku grozi ci kara
@ZiobroTyPrzestan: Z tego co tu https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zwrot-srodkow-z-ike-przed-emerytura-a-skutki-podatkowe piszą, to nie dostaniesz żadnego PITu po zwrocie z IKE.

W opisanym przypadku podatek jest pobierany przez płatnika, czyli przez instytucję wypłacającą zwrot z IKE. Płatnik pobiera podatek i wpłaca go do właściwego US w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek.

Podatnik otrzymuje zatem zwrot środków z IKE już po pomniejszeniu o pobrany podatek. Dodatkowo podatnik nie uwzględnia kwoty