Wpis z mikrobloga

Mirki, potrzebuję porady odnośnie Serwletu. Pierwszy raz tego używam i są problemy.
Mam do wykonania bardzo prostą (prymitywną) aplikację. Serwlet ma pobrać dane z formularza i wyświetlić w przeglądarce.
"Część HTMLową" zrobiłem, wyświetla się w przeglądarce. Ale w przypadku Serwletu, trochę nie ogarniam.

Tak wiem Don't ask to ask, just ask, ale nie chciałbym, żeby moje zadanie na studia wisiało na wykopie xD
Proszę o priv lub ja się odezwę z przykładem.

#programowanie #studbaza #java
  • 20
@Karatte: Każdy na p0lskiej uczelni u profesora co kod produkcyjny zna tylko z opowieści pracujących studentów
@rafal-masny: W servlecie masz metody doGet i doPost, zaimplementuj tak żeby do HttpServletResponse wrzucały co trzeba
@rafal-masny: 404 to znaczy ze albo podajesz zły URL albo źle skonfigurowałeś tomacata. Bez całego projektu to można wróżyć z fusów. Ostatni raz wrzucałem servlerty na standalone tromcat z 5 lat temu, więc z głowy ci nie powiem co może być źle
@rafal-masny: co jest złego w nauczaniu dojrzałej technologii powszechnie używanej w przemyśle? Np. w bankach i towarzystwach ubezpieczeniowych? I co jest złego w technologii która działa dobrze, w przeciwieństwie do większości tych nowych wynalazków JS, na których np. zbudowano nowy wykop?
Każdy na p0lskiej uczelni u profesora co kod produkcyjny zna tylko z opowieści pracujących studentów


@gentooman: to chyba na jakichś gówno-uczelniach prywatnych. Na uczelniach publicznych zarabia się tak mało, że 90% profesorów pracuje w przemyśle.
co jest złego w nauczaniu dojrzałej technologii powszechnie używanej w przemyśle? Np. w bankach i towarzystwach ubezpieczeniowych?


@Krolik: imo to, że jest bardzo złożona i skomplikowana nie dając nic w zamian. Trzeba wiedzieć jak działa cały kontener aplikacyjny, jest dużo refleksji, która robi cuda pod spodem, żeby napisać cokolwiek trzeba się trochę wiedzy, która nie jest przydatna w innych technologiach.
@Krolik: dla większości osób użycie adnotacji @WebServlet zamiast @Controller, pomimo że jedno i drugie uruchamiane jest na dokładnie tym samym tomkacie, to przepaść technologiczna ;)

@rafal-masny: używasz tomcata 10, w którym masz Jakartę EE 9 i serwlety w wersji 5. Strzelam, że masz serwlety, albo web.xml dostosowany do serwletów 4.0 i taką aplikację powinieneś uruchamiać na tomkacie 9.
Jeżeli w importach w serwlecie masz coś rozpoczynającego się od javax.*,
@Saly: ale wiesz, że ten opis pasuje do każdej współczesnej apki serwerowej w Javie? Taki Spring framework ma znacznie więcej magii niż stare serwlety (tak naprawdę serwlety nie wymagały adnotacji ani refleksji).
ale wiesz, że ten opis pasuje do każdej współczesnej apki serwerowej w Javie?


@Krolik: w spring web flux da się klepać endpointy bez użycia jakichkolwiek adnotacji czy refleksji (poza mapowaniem wiadomości na obiekty ale to jest proste koncepcyjnie)

(tak naprawdę serwlety nie wymagały adnotacji ani refleksji).


@Krolik: ale masz web.xml i konieczność martwienia się o coś takiego jak kontener/serwer aplikacyjny
np. na wbudowanym jetty.


@Krolik: ciekawe, nie wiedziałem.

Tak czy owak uważam, że nie ma sensu uczyć podejścia, które jest skomplikowane i przestarzałe. Zwłaszcza, że do nauki można użyć np. https://sparkjava.com/ , który jest super prosty
@Saly: łatwe != proste. To że jakiś framework ukrywa całą mechanikę pod spodem sprawiając pozory prostoty, nie oznacza że jest prosty. Może być łatwy, ale przecież uczelnia to nie szkoła zawodowa ani tym bardziej przedszkole. Oni nie mają umieć najnowszego frameworka z tego półrocza. Framework w ogóle nie jest celem. Oni mają rozumieć takie rzeczy jak protokół HTTP i ogólnie koncepcje związane z tworzeniem aplikacji webowych. Serwlety są koncepcyjnie bardzo proste
@rafal-masny: Ty to próbowałeś kompilować? W pom masz zależności do jakarty 5 a w importach w UserRegistrationServlet stare javax.servlet, w web.xml masz servlet api 3.1, a twój tomcat wspiera 6