Wpis z mikrobloga

Mireczki pomóżcie bo już głowa dla mnie boli xD
Powoli planuje złożyć jakiś komplet do Simracing. Będzie to co prawda początek przygody z symulatorami jednak jestem osobą która nie lubi zmieniać czegoś po pół roku więc chciałbym od razu pominąć etap zakupu zestawu który będzie mnie denerować po 3 miesiącach. Dodatkowo chce złożyć to tak żeby Baza pozwalała na zmiany kół a pedały były od razu lepszej jakości. Resztę zestawu chciałbym tańszą z późniejszym pomysłem na rozbudowę (o ile nasz romans z simracing potrwa dłużej)
Dodatkowo mam ten nawyk że jak planuje coś kupić to przewertuję wszystkie fora i poradniki więc wydaję mi się że jestem już troszkę zaznajomiony w temacie (przynajmniej poznałem parę bolączek najpopularniejszych sprzętów oraz zapoznałem się z pojęciami typu load cell, etc.)

Nakierujcie mnie która drogą pójść:

#1 Zestaw uważany przez niektórych za minimum czyli Thrustmaster t300 rs gt
Plusy według mojej analizy:
+ Mam bazę z Kołem/Łopatkami/Pedałami więc od razu można grać
+ Niezła jakość jak na start. Pomijam od razu poziom T150/G27/G29 czyli target jaki ustaliłem juz w pierwszych zdaniach
Minusy według mojej analizy:
- Koło ma 28cm więc prawdopodobnie zaraz będę chciał zmiany (czyli jest niby funkcjonalne ale i tak skończy na olx lub w szafce)
- Pedały to podstawowy T3PA a z tego co rozumiem jakiś zestaw Load Cell to minimum żeby odczuwać jakiś lepszy feeling (prawdopodobnie zaraz będę chciał zmiany więc T3PA i tak skończy na olx lub w szafce)
- Spotkałem się ze sporą ilością opinii ze T300 "zbija" FFB przez problemy z przegrzewaniem (zasilacz umieszczony wewnątrz konstrukcji?) przez co przy dynamiczniejszej rozgrywce i cięższych ustawieniach możemy momentami tracić odpowiednią siłę

#2 Zestaw który w moim rozumowaniu będzie dla mnie idealny czyli baza THRUSTMASTER TS-PC lub TS-XW + Pedały Thrustmaster T-LCM
Plusy według mojej analizy:
+ Mam bazę która ma zewnętrzny zasilacz i nie ma problemów z przegrzewaniem czyli teoretycznie problem "zbijania" wydajności jest tutaj pominięty
+ Spotkałem się ze sporą ilością opinii (fora/komentarze yt/wykop) osób które przesiadły się z T300 na TS-PC/TS-XW i poczuły w pewnym stopniu progress czyli wydaje się ze to gra warta świeczki.
+ Pedały Thrustmaster T-LCM to load cell więc automatycznie pomijam poziom T3PA (a na tym mi w końcu zależy żeby nie zmieniać Bazy/Pedałów po pół roku)
+ Dobieram od razu koło o rozmiarze interesującym mnie a nie zagracam szafek podstawowym modelem z T300 który pewnie i tak bym zaraz zmienił.
Minusy według mojej analizy:
- Mam samą bazę + zasilacz więc od razu muszę zaopatrzyć się w jakieś dodatki. Wiem że trochę na przekór bo w końcu wyżej napisałem ze nie chce koła z T300 no ale to właśnie jest taki "pluso-minus" wpływający na cenę całego zestawu
- jw. z uwagi na to że nie posiadam koła potrzebuje od razu jakiś Adapter + Obręcz co podnosi cene względem #1
- jeżeli zakupie podstawowy Adapter+Obręcz to nie mam żadnych łopatek więc od razu potrzebuje Shifter
- jeżeli poszukam coś pokroju Thrustmaster SPARCO P310 ADD-ON MOD to będę miał od razu łopatki ale również podnosi to cenę względem #1

#3?
Poziomy wyżej tj. jakieś DD Fanatec etc. to nie jest mój target cenowy -> Moim zdaniem początek przygody to góra #1 lub #2 wymienione wyżej.

Czyli podsumowanie:
#1 T300 RS / T3PA / Shifter np. TH8A / Jakiś podstawowy ręczny SimMaster / Jakiś podstawowy Stand (na początek)
#2 TS-PC/TS-XW / T-LCM / Adapter? / Koło 35cm / Shifter np. TH8A / Jakiś podstawowy ręczny SimMaster / Jakiś podstawowy Stand (na początek)
#3 Nie mój target

Pytania dodatkowe:

a) Rozumiem ze istnieją adaptery które mają od razu łopatki. Zapinam taki adapter na TS-PC/TS-XW a do niego przykręcam dowolne koło? Jeżeli tak to proszę o link do czegoś sprawdzonego :D
b) Czy akcesoria firm pokroju SimMaster (lub pochodnych tworów z Olx/Allegro/Alieexpress/Amazon) to niezły pomysł na Shifter+Ręczny na początek?

#simracing #symulatory #kierownica #pcmasterrace
  • 12
@ll_Mario_ll: Nie jestem trochę w temacie teraz, ale przy ograniczonym budżecie, dużo piszesz o różnych kierownicach, wymiennych obręczach, shifterach...

Pedały.

Wszystko się rozbija o precyzję i powtarzalność hamowania, w tym siedzą czasy, a w różnych ligach będziesz musiał wytrzymać hamowanie co kilka-kilkanaście sekund i tak przez 30min-godzinę ;)

Kierownica dodaje głównie "wrażeń", zestaw z bardzo dobrymi pedałami + T300 na pewno w niczym nie ogranicza.
Pedały.


Wszystko się rozbija o precyzję i powtarzalność hamowania,


@GhostTrick:
Znaczy się ująłem to w zestawie #2 ku któremu się bardziej skłaniam. A tam zakładam Thrustmaster T-LCM od początku przygody aby pominąć mniej precyzyjne T3PA
Nie jestem trochę w temacie teraz, ale przy ograniczonym budżecie, dużo piszesz o różnych kierownicach, wymiennych obręczach, shifterach...


@GhostTrick: I tutaj też chyba nie do końca zrozumiałeś moje intencje. Nie zamierzam mieć w miesiąc 5 kierownic 10 obręczy i 3 shifterów. Chce mieć tylko pewność że baza którą kupie będzie mi pozwalać robić takie zmiany w przyszłości.
@ll_Mario_ll: ja mam t300 rs GT, shifter z thrustmastera i łapę od simmaster i się sprawdza, tylko głównie bokami latam. Koło mam z ferrari i jest dużo fajniejsze od oryginalnego. Zostało mi tlcm kupić, ale podrożały ;/. Adapter do kola można wydrukować na 3d, tylko nie jestem pewny czy to dobry pomysł, bo koła do kierownic są mniejsze niż samochodowe, jak dasz większe to będziesz działał z większą siłą i nie
Spotkałem się ze sporą ilością opinii (fora/komentarze yt/wykop) osób które przesiadły się z T300 na TS-PC/TS-XW i poczuły w pewnym stopniu progress czyli wydaje się ze to gra warta świeczki.


@ll_Mario_ll: potwierdzam przesiadka z T300 Alcantara na TS-PC Ferrari
@ll_Mario_ll: jeżeli rozważasz punkt 2 to ja na twoim miejscu brałbym już jakieś DD - Moza R9/CSL DD w zależności czy potrzebujesz kompatybilności z konsolami.

Ja przechodziłem przez
- T150 i T300 z T3PA pod konsole
- TLCMy i stojak
- przejście z konsoli na kompa + TV + podstawowy rig
- CSL DD
- triple przymocowane do biurka
- zamiana TLCMy na Fanatec V3

i na ten moment skończyłem z
@ll_Mario_ll: a jak dopiero zaczynasz to kup zestaw T300 z T3PA (lub dokup TLCMy, jakbys był z Lublina to miałbym nawet na sprzedaż bo nie chce mi sie wysyłać :D) bez dodatkowych kół itp. Sprawdzisz czy ci sie spodoba i przejdziesz od razu do punktu 3, pomijając punkt 2.
W między czasie pewnie T300 ci się #!$%@?, oddasz na gwarancję i dostaniesz zwrot hajsu albo nowy produkt który szybko #!$%@? :D
@czarekfcb:

ja na twoim miejscu brałbym już jakieś DD - Moza R9/CSL DD

Hej.
No dzięki za rady ale chyba za daleko idziemy :]
Składanie na Moza R9/CSL DD to wyjdzie mnie dużo drożej niż punkt 2. Z tego co widzę to największy problem to dystrybucja. O ile Thrustmastera można kupić wszędzie tak Moza/Fanatec to albo strony producenta albo jakieś pojedyncze sklepy. I dlatego na jakieś THRUSTMASTER TS-PC lub TS-XW +
@ll_Mario_ll: u mnie było tak, najpierw g29, po tygodniu sprzedałem i kupiłem zachwalaną t300, t300 spoko,ale się przegrzewa na 100% mocy więc po miesiącu sprzedałem i kupiłem fanateca csw 2.5 i w końcu jestem zadowolony. Jak sens kupować ts-PC skoro prawie tyle samo kosztuje baza csl dd lub csw 2.5, do tego robisz sobie boost kita za 100zł( film na YT) Obręcz można kupić używaną,zresztą bazę również. Ogólnie jak dobrze poszukasz
@Spejsonik: Ehh to już nie wiem xDDD
To miałbym zamówić CSL DD 5Nm ze strony Fanateca (bo baze raczej chce nową) i w czasie gdy będę oczekiwał na shipping to kompletować jakieś peryferia (Np z używek) ?
llMarioll - @Spejsonik: Ehh to już nie wiem xDDD
To miałbym zamówić CSL DD 5Nm ze str...
@ll_Mario_ll: no ja bym tak zrobił, w czasie gdy ja kompletowałem sprzęt csl dd tej za 350 eurasów nie było można zamówić, bo na bank bym kupił. Innej się nie opłaca, bo płacenie za boost kita 700zł to frajerstwo jak za stówkę można samemu zrobić xD