Wpis z mikrobloga

Mam pytanka do osób które mają klimatyzację w bloku

Gdzie macie zamontowaną jednostkę zewnętrzną?
Czy jakaś wspólnota (z względnie nowym budynku) pozwala montować poza balkonem?
U mnie nie ma nic oficjalnie, ale na gębę mogę sobie zrobić na balkonie
ale na elewacji lub daszku nad balkonem nie mogę (a to chciałem właśnie zrobić bo mieszkam na samej górze)

Jak to wygląda u was na balkonie, rurki na zewnątrz? Macie jakoś to zabudowane, żeby coś można było na to usiąść, postawić, żeby aż tak nie marnować miejsca?
Mocno hałasuje? Sąsiedzi nie marudzą?
Jak dużo jest tych skroplin?
Jak dużo wzrosły rachunki za prąd?

Czy mając klimę w jednym pokoju odczuję w miarę schłodzenie na całe mieszkanie?

Jaką moc urządzenia wybrać? Będzie w pomieszczeniu 20m2 ale całe mieszkanie ma 65m2. Zastanawiam się czy nie dać jeszcze drugiej jednostki wewnętrznej w kuchni, też bardzo słoneczna i gorąca.

Macie jakieś bajery typu sterowanie zdalne telefonem, używacie tego czy nie warto dopłacać?

Najważniejsze - finanse. Jakie jednostki polecacie (żeby też grzały), co się nie psuje, ile powinien wynosić mniej więcej koszt montażu?

#klimatyzacja #ogrzewanieklimatyzacja #budownictwo #pompaciepla #ogrzewaniedomu
  • 14
Mocno hałasuje? Sąsiedzi nie marudzą?

Jak dużo jest tych skroplin?

Jak dużo wzrosły rachunki za prąd?


Czy mając klimę w jednym pokoju odczuję w miarę schłodzenie na całe mieszkanie?


@dawid121213:
zależy od modelu ale może mocno hałasować ale przy darciu mordy bachorów na ulicy to jest nic
dużo, jak nie będziesz ich odpowiednio odprowadzał to na pewno zalejesz sąsiadowi z dołu balkon
zalezy ile używasz ale generalnie klima nie jest droga
Miałem w bloku, postawiłem jednostkę zewnętrzną na balkonie na posadzce i nikt się nie czepiał. Nie jest to głośne (jak lodówka?) a woda na tackę i odparowywała.

Czy mając klimę w jednym pokoju odczuję w miarę schłodzenie na całe mieszkanie?


@dawid121213: Nie sprawdziło to się u mnie. Kupiłem mocniejszą, żeby chłód z dużego pokoju rozszedł się po mieszkaniu, ale w dużym pokoju było albo ok, albo za chłodno, a w pozostałych
@dawid121213: nic z tym nie zrobisz, jak masz open space kuchnia + salon to jeszcze ok ale jak masz drzwi po drodze to zapomnij że się coś rozniesie, musisz kuć w ścianach i wkładać rury pod druga jednostke (może być kilka na jednym agregacie zewnętrznym)
@bruuh: taką mam chatę, te czerwone to klima, zewnetrzna i wewnętrzna tak jak planowałem zrobić. Ogólnie jednak jak teraz patrze, to chyba jednak jednostkę wewnętrzną będę dawał nad grzejnikiem, raz, że nie będzie mi bezpośrednio w ryj wiało jak będę siedział na kanapie a dwa mam karnisz nad drzwiami balkonowymi i chyba nie zmieszczę tam jednostki.

Jak widać, do sypialni dla powietrza droga daleka i bardzo pokrętna...
dawid121213 - @bruuh: taką mam chatę, te czerwone to klima, zewnetrzna i wewnętrzna t...

źródło: a mieszkanie

Pobierz
U mnie nie ma nic oficjalnie, ale na gębę mogę sobie zrobić na balkonie

ale na elewacji lub daszku nad balkonem nie mogę (a to chciałem właśnie zrobić bo mieszkam na samej górze)


@dawid121213: Pytałeś wspólnoty o to? Sam się nad tym zastanawiam. Może uda ci się dogadać z sąsiadami innymi i pociągnąć obok pionu kanalizacyjnego rurki od klimy i wtedy agregaty na dach można dać... Ewentualnie na ziemi przed budynkiem.
@Dzieciok pytałem firmy która zarządza budynkiem.
Na balkonie rób co chcesz, na części wspólnej nie.
Ogólnie to z tą częścią wspólną to nie było tak, że nie wyrażają zgody, tylko że "a bo to wszyscy sąsiedzi by się musieli zgodzić, a to narusza elewacje, a to coś tam.

Jeszcze muszę wykonawcy jakiegoś podpytać czy w ogóle da radę tak zrobić, bo mam balkon nad zjazdem do garażu po skosie więc trudno by
(a to chciałem właśnie zrobić bo mieszkam na samej górze)


@dawid121213: na dachu nie można zainstalować? W niektórych nowych blokach są nawet przewidziane miejsca na dachu na instalację klimatyzacji.