Wpis z mikrobloga

Mam pytanie do osób z tagu #medycyna. Moja wiedza jest ograniczona, ale chciałbym zrozumieć pewne zagadnienie. Jak powszechnie wiadomo istnieje korelacja między przedwczesnym łysieniem androgenowym (zwłaszcza ok. 30 roku życia i biorąc pod uwagę czubek głowy, jak u Zidane, aniżeli zwykłe zakola), a problemem z sercem. Tylko wg obecnego stanu wiedzy medycznej jak to konkretnie wygląda?

Bo z tego co wiem, to łysienie androgenowe jest kwestą genetyczną i niezależną od człowieka. Jego wystąpienie jest też zarazem sygnałem ostrzegawczym dla człowieka, że ten jest w grupie ryzyka i powinien uważać. Z tego co mi wiadomo to jednak samo łysienie nie powoduje chorób serca, to po prostu znak umożliwiający lepsze poznanie ciała + wdrożenie działań zapobiegawczych. Czy rzeczywiście tak jest?

I teraz pytania:
1. Czy skoro łysienie androgenowe jest uwarunkowane genetycznie, to podatność na defekty serca także jest genetycznie ustalone już w momencie narodzin? Czy może pojawia się wraz z czasem wskutek innych czynników?
2. Czy przyśpieszenie postępu łysienia androgenowego ma związek z pogorszeniem stanu serca? Czy może jego stan/ryzyko jest takie samo jak wcześniej, ale po prostu później organizm daje taką informację?
3. Czy poprzez niezdrowy tryb życia obciążający serce możemy przyśpieszyć wystąpienie łysienia androgenowe? Z naciskiem na androgenowe, bo to że niezdrowa dieta wpływa na jakość włosów i wiele innych rodzajów łysienia to wiadomo, ale mówię o tym uwarunkowanym genetycznie. Innymi słowy - czy łysienie androgenowe można przyśpieszyć niezdrowym trybem życia?
4. Łysienie androgenowe jest konsekwencją nadwrażliwości włosów na DHT. Czy wiadomo jaki konkretnie istnieje ma to związek z wpływem na serce poza tym, że jakiś ma?

No i też pytanie dodatkowe - jakie kroki powinna podjąć osoba, która wg tej teorii jest w grupie ryzyka, jeśli chce zminimalizować ryzyko problemów z sercem + zweryfikować stan? Bo raczej od tak z ulicy do kardiologa na badania się nie idzie, jeśli nie ma się żadnych objawów, a też łysienie może być niewystarczającą przesłanką do skierowań i tony zapewne bardzo kosztownych badań.

#lysienie #kardiologia #kiciochpyta #pytanie #pytaniedoeksperta #choroby #leczenie #serce #zawal #geny #genetyka #leczsiezwykopem #zdrowie #lysienieandrogenowe
  • 1
@GoddamnElectric Mam pytanie do osób z tagu #medycyna. Moja wiedza jest ograniczona, ale chciałbym zrozumieć pewne zagadnienie. Jak powszechnie wiadomo istnieje korelacja między przedwczesnym łysieniem androgenowym (zwłaszcza ok. 30 roku życia i biorąc pod uwagę czubek głowy, jak u Zidane, aniżeli zwykłe zakola), a problemem z sercem. Tylko wg obecnego stanu wiedzy medycznej jak to konkretnie wygląda?

Bo z tego co wiem, to łysienie androgenowe jest kwestą genetyczną i niezależną od