Wpis z mikrobloga

Widzę, że Orange dobrze się bawi.
Składałem ostatnio wniosek o dorejonizowanie mojego budynku po świeżej inwestycji przy mojej ulicy (światłowody kładli w grudniu, jednak mojego budynku nie uwzględniji zapewne ze względu na brak aktywnych usług od nich, budynek zaraz obok uwzględniony został). Wszystkei wnioski, telefony i wizyty w salonach potrwały miesiąc, ale w końcu udało się. Jak się okazało, inwestycja i sieć były budowane przez Światłowód Inwestycje, czyli spółkę-córkę Orange. Co się okazuje - jak już mam możliwości techniczne przyłączenia, to w cenniku znajduje się ku*wa to co na obrazku poniżej. O ile opłatę za domek jednorodziny znam i się jej spodziewałem, to opłata za DZIAŁANIE NA SIECI INNEGO OPERATORA w przypadku spółki córki... A wniosek o dorejonizowanie składałem do Orange a nie do Światłowód Inwestycje żeby nie było wątpliwości.

Co śmieszniejsze! Światłowód Inwestycje udostępnia to łącze w ramach BSA dla Netii, UPC, Play, T-Mobile i RFC. Łącze 1000/300 kosztuje 110 zł / msc. u pomarańczowych, a 95 zł w Netii. Doliczając fakturę za pierwszy miesiąc/opłatę aktywacyjną cały abonament wychodzi następująco: Orange 2,929.27 (23 x 109.97 + 169.96 za 1. msc); Netia 2,480.00 (24 x 95 + 200 aktywacja). No i w Netii mam możliwość wzięcia stałego adresu IP za 10 zł / msc. dla klienta indywidualnego, podczas gdy w Orange taka przyjemność wiąże się z wzięciem umowy na firmę z najwyższym pakietem L (SLA, wsparcie techniczne, Cybertarcza) za 45 zł / msc. co dla tego samego transferu daje nam kwotę bagatela 175 zł brutto / msc.

Dodatkowo w ramach ciekawostki - o ile mi się wydaje abonament w Netii wynosi 105 zł na infrastrukturze INEI, Taurona i Nexera, natomiast prędkości downlink/uplink są symetryczne (przynajmniej w INEA).

Obecnie jestem na etapie poszukiwania dostawcy no i chyba ostatecznie skończy się chyba na Netii ze względu na cenę i stały adres IP. Mam do wyboru jeszcze lokalnego operatora, u którego mam obecnie internet w drugim domu i ma rozwijać swoją sieć na wiosnę to miejsca docelowego, jednak ceny także nie należą do najtańszych (500/250 119 zł netto + 10 zł / msc. za publiczne IP, bez tego CGNAT bez możliwości przekierowania portów i prywatne IP na WAN).

Chętnie poczytam przemyślenia czy sytuacje z innymi ISP.

#orange #swiatlowody #swiatlowod #netia #bsa #swiatlowodinwestycje #popc #internet
Kryng3r - Widzę, że Orange dobrze się bawi.
Składałem ostatnio wniosek o dorejonizowa...

źródło: xd

Pobierz
  • 7
  • 1
@borsuk321: Będąc w lokalnym salonie gadałem z babeczką, to powiedziała że pokończyły się projekty POPC i ganianie po wsiach na około no i teraz mają zlecenie na całe miasto do podpięcia. Moja ulica jest powiedzmy odnogą od głównej gdzie bytła prowadzona inwestycja, ale budynek stoi tak naprawdę na skrzyżowaniu obu. Słup z puchą żeby nie skłamać jest 50m od budynku - ba, kabel telefoniczny do mojego budynku dalej tam wisi :P
  • 0
@blackcigarettes: Dzięki za opinię! Dobrze wiedzieć. Wiem, że routing mają lepszy jak Orange (ping do Warszawy przez Frankfurt, serio? xD). Natomiast zastanawiam się jak długo trzeba będzie czekać ew. na techników jak coś się odwali.
  • 0
@Arhoax: Play działa na UPC. Natomiast jest wiele opinii że po przejęciu obsługa klienta bardzo podupadła. Plus no nie mają stałego IP dla indywidualnego klienta. Na razie zamówiłem Netię i czekam na umowę - ostatecznie wyszło 100 zł / msc. ze stałym IP, 79 zł + 200 za domek jednorodzinny aktywacja.
@Kryng3r: SI to nie jest spółka córka tylko firma na która została przeniesiona własność części sieci ftth OPL, a następnie sprzedana funduszowi. Rzeczywiście w pierwszych latach OPL będzie tą spółkę prowadził ale w końcu się uniezależni w 100% co nie zmienia faktu, że każdy operator detaliczny płaci taka stawkę jaką sobie wynegocjuje, a jeżeli sieć SI budował ze środków publicznych to obowiązują maksymalne stawki regulowane przez UKE.

No ale takich kwiatków