Wpis z mikrobloga

Pewnie było, ale pytanie do mirków oblatanych w #tatry

Jak obecnie wygląda kwestia ubezpieczenia po słowackiej stronie?

Też czytałem o potężnych rachunkach za helikopter, ale ostatnio rozmawiałem z osobą, która siedzi w ubezpieczeniach i powiedziała mi, że obowiązkowo muszą wykupić raczej osoby, które wybierają się w wyższe partie gór - jak chce się normalnie pochodzić latem to nie trzeba.

No więc jak to jest - trzeba czy nie, ktoś to realnie sprawdza np. na wejściu do parku? Podobno nie płaci się tam za wstęp na teren TANAP tylko właśnie trzeba wykupić ubezpieczenie.

Jakie macie doświadczenia?
  • 11
przy wejściu na szlak nie ma żadnych bramek/budek z biletami, nikt nic nie sprawdza i nie ma obowiązku kupowania ubezpieczenia.


@gtk90: rany boskie. To tak się da? Tak normalnie?
@Hahazard: Takie ubezpieczenie na parę dni to kilkanaście/max klikadziesiąt złotych (znam PZU Bezpieczny Powrót, ale są inne), nikt tego nie sprawdza przeciez, ale lepiej mieć spokojną banię, niż za "byle" skręcenie kostki bulić kilka tys. potem
@Hahazard: Nie ryzykuj! Ubezpieczenie to kilka stówek. Jeżeli coś Ci się stanie i Horska pójdzie w akcję to rachunek za śmigło oscyluje w okolo 20-30 tys euro. Nie warto naprawdę oszczędzać tych kilkuset złotych. Bezpieczny powrót PZU albo alpenverein.
@Hahazard: Co dla Ciebie oznacza "normalnie pochodzić latem"? Bo z Tatrami jest taki problem, że tam w żadne miejsce nie dotrze inna pomoc tylko HZS - który jest płatny. Co innego jak jesteś w jednej z podtatrzańskich miejscowości, wtedy wystarcza ubezpieczenie EKUZ plus ewentualnie zwykłe turystyczne, bo z założenia będzie potrzebna pomoc "zwykłego" lekarza. Jednak po wejściu na szlaki, pomocy udziela ratownictwo górskie HZS które nie jest w "pakiecie" EKUZ, więc
@Hahazard: Nie ma obowiązku posiadania ubezpieczenia i nikt tego nie sprawdza. Rachunek otrzymujesz po skorzystaniu z usług ratowników górskich. Proponujemy porównać oferty ubezpieczycieli Alpenverein, Szlaki Bez Granic oraz Bezpieczny Powrót.
A jeśli masz kredyt lub inne stałe zobowiązania to pomyśl też o ubezpieczeniu od utraty dochodu gdyż po wypadku mogą pojawić się problemy ze spłatą zobowiązań.