Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mirki, piszę w bardzo ważnej sprawie. Skonsultuję ją z prawnikiem, ale chciałbym zasięgnąć także Waszej porady, bo często wiecie o mało znanych szczegółach.

Moja mama od kilku lat otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne z racji opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Z racji wieku mogłaby przejść na emeryturę, ale tego nie robi - emerytura byłaby niższa od świadczenia pielęgnacyjnego, więc woli zostać na etapie braku ustalonego prawa do emerytury. Niedawno zmarł jej mąż (mój ojciec), wysłała więc do ZUS wniosek o przyznanie jej renty rodzinnej.

ZUS przyznał rentę w wysokości wyższej niż wysokość świadczenia, a do decyzji dołączył formularz EPWS, mówiący o tym, że musi wybrać pomiędzy świadczeniem a rentą. Czy jest to konieczne? Zapadały już wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych implikujące, że można jednocześnie pobierać świadczenie pielęgnacyjne i rentę rodzinną. Jakie kroki teraz podjąć? Czekać, od razu kontaktować się z MOPS i/lub ZUS, pisać wnioski do MOPS i/lub ZUS, składać odwołania, a może złożyć EPWS z oświadczeniem cytującym te wyroki?

Będę również wdzięczny za poinformowanie mnie, czy i jakie znaczenie ma ta kwestia dla dziedziczenia w (oby jak najdalszej) przyszłości po mamie i ewentualnych planów rządzących dot. różnych świadczeń i ich wysokości.

#pytanie #emerytura #emeytury #renta #renty #zus #mops #niepelnosprawni #niepelnosprawnosc #prawo



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Wyślij anonimową PW do autora (niebawem) · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: digitallord
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 1